Election Results
November 2016

US-President - Totals (99.0%)

Candidate Votes % Votes
Clinton (D) 60,274,974 47.7%
Trump (R) 59,937,338 47.4%
Johnson (L) 4,102,585 3.2%
Stein (G) 1,228,862 1.0%
Others 817,850 0.6%

MI-President - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Donald Trump (R) 2,279,221 47.6%
Hillary Clinton (D) 2,267,798 47.3%
Gary Johnson (L) 173,023 3.6%
Jill Stein (G) 50,690 1.1%
Darrell Castle UST 16,925 0.4%
Emidio Soltysik NLP 2,236 0.0%

US-President - Electoral (96.0%)

Candidate Votes % Votes
Trump (R) 290 56.0%
Clinton (D) 228 44.0%
Others 0 0.0%
Stein (G) 0 0.0%
Johnson (L) 0 0.0%

MI-U.S. House-District 1 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jack Bergman (R) 201,153 55.3%
Lon Johnson (D) 144,319 39.7%
Diane Bostow (L) 13,385 3.7%
Ellis Boal (G) 4,773 1.3%

MI-U.S. House-District 2 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Bill Huizenga (R) (i) 213,095 62.7%
Dennis Murphy (D) 110,077 32.4%
Erwin Haas (L) 8,166 2.4%
Matthew Brady (G) 5,362 1.6%
Ronald Graeser UST 2,898 0.9%

MI-U.S. House-District 4 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Moolenaar (R) (i) 194,569 61.6%
Debra Wirth (D) 101,275 32.1%
Leonard Schwartz (L) 8,514 2.7%
George Zimmer UST 5,595 1.8%
Jordan Salvi (G) 3,953 1.3%
Keith Butkovich NLP 1,838 0.6%

MI-State House-District 97 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jason Wentworth (R) 23,892 64.9%
Robert Townsend (D) 12,919 35.1%

MI-State House-District 99 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Roger Hauck (R) 18,358 54.6%
Bryan Mielke (D) 15,291 45.4%

MI-State House-District 100 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Scott VanSingel (R) 25,722 67.3%
Sandy Clarke (D) 12,514 32.7%

MI-State House-District 101 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Curt VanderWall (R) 27,852 54.0%
Dan Scripps (D) 23,719 46.0%

MI-State House-District 102 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Michele Hoitenga (R) 24,761 69.0%
Douglas Gabert (D) 11,099 31.0%

MI-State House-District 103 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Daire Rendon (R) 25,987 58.3%
Jordan Stancil (D) 18,587 41.7%

MI-State House-District 104 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Larry Inman (R) (i) 26,019 51.4%
Betsy Coffia (D) 21,863 43.2%
Kelly Clark (L) 2,714 5.4%

MI-State House-District 105 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Triston Cole (R) (i) 33,509 70.1%
Wyatt Knight (D) 14,321 29.9%

MI-State House-District 106 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Sue Allor (R) 29,791 61.3%
Robert Kennedy (D) 16,937 34.9%
Dana Carver (L) 1,838 3.8%

MI-State House-District 107 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lee Chatfield (R) (i) 30,129 67.1%
Phil Bellfy (D) 14,776 32.9%

MI-State House-District 109 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Kivela (D) (i) 25,380 62.3%
Kevin Pfister (R) 13,892 34.1%
Wade Roberts (G) 1,457 3.6%

MI-Supreme Court - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
David Viviano (i) 2,315,422 67.2%
Frank Szymanski 792,653 23.0%
Doug Dern 335,940 9.8%

MI-Supreme Court-Partial 2019 - Totals (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Joan Larsen (i) 2,023,611 58.7%
Deborah Thomas 976,660 28.3%
Kerry Morgan 449,221 13.0%

Alpena County - 911 Surcharge Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 10,131 74.6%
No 3,455 25.4%

Alpena Co-Educational Services District - Special Education Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 10,249 75.2%
No 3,372 24.8%

Alpena Co-1st District - County Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Bradley McRoberts 967 53.1%
Jeffrey Kowalski 855 46.9%

Alpena Co-2nd District - County Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Adrian 748 71.5%
Zach Boyle 298 28.5%

Alpena Co-3rd District - County Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Camille Nerkowski 794 50.0%
Richard Neumann 793 50.0%

Alpena Co-5th District - County Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Brenda Fournier 856 53.1%
Mary Hess 756 46.9%

Alpena Co-Alpena Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Nathan Skibbe 2,493 52.6%
Scot McKenzie 2,249 47.4%

Alpena Co-Alpena Twp - Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Norman Poli 2,980 23.2%
Cash Kroll 2,764 21.5%
Nathan Thomson 2,719 21.1%
Matthew Dunckel 2,320 18.0%
Bret Finzel 2,078 16.2%

Alpena Co-Long Rapids Twp - EMS/Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 393 78.0%
No 111 22.0%

Alpena Co-Long Rapids Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Thomas Spaulding 322 37.7%
Susie MacArthur 319 37.3%
Todd Precord 214 25.0%

Alpena Co-Ossineke Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jerry Leschinger 596 40.6%
Edie Abbott 573 39.1%
Kevin Degen 298 20.3%

Alpena Co-Wilson Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 657 67.6%
No 315 32.4%

Antrim Co - 3rd District - County Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Karen Bargy 1,102 66.2%
Kathleen Peterson 562 33.8%

Antrim Co - 7th District - County Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Dawn LaVanway 752 56.6%
Todd Derenzy 577 43.4%

Antrim Co - 8th District - County Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Scott Kruger 618 68.0%
Michael Shanahan 291 32.0%

Antrim Co - Alba Public Schools - Bond Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 359 54.9%
No 295 45.1%

Antrim Co - Bellaire Public Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,328 59.6%
No 899 40.4%

Antrim Co - Central Lake Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Pat Marshall 535 38.8%
Patrick Hanlon 518 37.6%
Sherry Szatkowski 326 23.6%

Antrim Co - Elk Rapids - Village Trustee (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Melissa West 612 28.3%
Douglas Bronkema 576 26.6%
Patricia Perlman 501 23.1%
Joseph Fisher 477 22.0%

Antrim Co - Jordan Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Patricia Nemecek 241 52.9%
Susan Meads 215 47.1%

Antrim Co - Jordan Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Steven Houtman 252 39.0%
Kevin King 199 30.8%
Ray Borowiak 195 30.2%

Antrim Co - Mancelona Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Rod Vesey 1,078 40.0%
Samuel Simmonds 993 36.8%
Joan Shanahan 625 23.2%

Antrim Co - Mancelona Twp - Constable (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Linden Bielecki 1,068 67.9%
Emory Howes 505 32.1%

Antrim Co - Star Twp. - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Marsh 366 74.5%
Robert White 125 25.5%

Antrim Co - Torch Lake Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mary Schoenherr 520 37.5%
William Peterson 497 35.8%
Jerry Kulka 370 26.7%

Benzie County - Road Commissioner (84.0%)

Candidate Votes % Votes
Philip Hoyt 3,299 53.7%
Charles Brozofsky 2,847 46.3%

Benzie Co - 2nd District - Commissioner (84.0%)

Candidate Votes % Votes
Art Jeannot 434 55.4%
Ashley Olstad 350 44.6%

Benzie Co - 3rd District - Commissioner (84.0%)

Candidate Votes % Votes
Roger Griner 741 52.3%
Harry Bannister 676 47.7%

Benzie Co - 7th District - Commissioner (84.0%)

Candidate Votes % Votes
Gary Sauer 823 54.5%
Donald Smeltzer 686 45.5%

Benzie Co - Benzie Central Schools - Board Member (3) (84.0%)

Candidate Votes % Votes
Chris Noffsinger 1,498 21.4%
Stephanie Johnston 1,122 16.1%
Blair Moss 1,081 15.5%
Nicolette Brown 982 14.1%
Lori Hill 905 13.0%
Marvin Jones 769 11.0%
Karen Mallon 627 9.0%

Benzie Co - Benzonia Twp - Supervisor (0.0%)

Candidate Votes % Votes
Jason Barnard 0 0.0%
Mitchell Szwed 0 0.0%

Benzie Co - Benzonia Twp - Treasurer (0.0%)

Candidate Votes % Votes
Sheila Applebee 0 0.0%
Karen Burns 0 0.0%

Benzie Co - Benzonia Twp - Trustee (2) (0.0%)

Candidate Votes % Votes
Anne Noah 0 0.0%
James Sheets 0 0.0%
Sheila Priest 0 0.0%

Benzie Co - Benzonia - Village Trustee (3) (0.0%)

Candidate Votes % Votes
Gary Rankin 0 0.0%
Penelope Misner 0 0.0%
Hazel Heyn 0 0.0%
Albert Brown 0 0.0%

Benzie Co - Crystal Lake Twp. - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Richard Nielsen 394 37.5%
Tammy May 344 32.7%
Mary Haan 314 29.8%

Benzie Co - Gilmore Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Laura Manville 236 53.6%
Mary Kalbach 204 46.4%

Benzie Co - Homestead Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Shannon Purchase 650 56.6%
Jessica Wooten 499 43.4%

Benzie Co - Homestead Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Michael Mead 668 37.1%
Beverly Hollbrook 665 37.0%
Patricia DeLorme 466 25.9%

Benzie Co - Honor - Village Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yvonne Mead 87 65.4%
Debra Schaub 46 34.6%

Benzie Co - Honor - Village Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Debra Reed 96 45.1%
Susan Leone 82 38.5%
Joe Schettek 35 16.4%

Benzie Co - Lake Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Dotty Blank 405 81.5%
Dana Lundewall 92 18.5%

Benzie Co - Platte Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Pete Laman 124 35.0%
Julie Mountz 117 33.1%
Leon Schmidt 113 31.9%

Benzie Co - Thompsonville - Village Trustee (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Gene Houghton 60 17.8%
Florence Smith 58 17.2%
Charles Syer 50 14.8%
Michael Foust 48 14.2%
David Johnson 47 13.9%
James MacGirr 42 12.5%
Patrick Shaeffer 32 9.5%

Charlevoix Co - Boyne City Schools - Board Member (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Alison Fuller-Mellon 1,516 26.3%
Kristine Brehm 1,294 22.4%
Trisha Ager 1,100 19.1%
Patricia Hills 940 16.3%
Bob South 924 16.0%

Charlevoix Co - Bay Twp - Road Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 523 75.9%
No 166 24.1%

Charlevoix Co - Boyne Valley Twp - Library Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 381 66.3%
No 194 33.7%

Charlevoix Co - Chandler Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Carey Strong 82 55.8%
Shawn Beeler 65 44.2%

Charlevoix Co - Charlevoix - Mayor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Luther Kurtz 382 69.2%
Shirley Gibson 170 30.8%

Charlevoix Co - Charlevoix - Council Ward 1 (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Janet Kalbfell 292 55.4%
Bob Bergmann 235 44.6%

Charlevoix Co - Charlevoix - Council Ward 2 (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Tim Oleksy 222 53.0%
Bill Supernaw 197 47.0%

Charlevoix Co - Charlevoix - Conservation Easement Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
No 816 57.5%
Yes 604 42.5%

Charlevoix Co - Charlevoix Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Chuck Center 535 57.8%
Timothy Kochanny 390 42.2%

Charlevoix Co - Hayes Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Marlene Golovich 730 68.4%
William Eaton 338 31.6%

Charlevoix Co - Hayes Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Matt Cunningham 797 47.1%
Paul Hoadley 512 30.2%
Jim Rudolph 384 22.7%

Charlevoix Co - Melrose Twp - Ambulance Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 482 71.3%
No 194 28.7%

Charlevoix Co - Melrose Twp - Library Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 454 68.1%
No 213 31.9%

Charlevoix Co - St. James Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kathleen McNamara 150 65.8%
William Haggard 78 34.2%

Charlevoix Co - St. James Twp - EMS Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 181 80.4%
No 44 19.6%

Cheboygan County - Ambulance Millage (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 7,991 66.1%
No 4,102 33.9%

Cheboygan County - Clerk/Reg of Deeds (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Karen Brewster 7,438 56.9%
Amber Libby 5,633 43.1%

Cheboygan County - Road Commissioner (2) (93.0%)

Candidate Votes % Votes
David Brandt 7,966 37.6%
Henry Ginop 7,838 37.0%
Michael Donovan 5,394 25.4%

Cheboygan County - Road Commissioner P/T (93.0%)

Candidate Votes % Votes
David Brown 7,478 58.2%
Joe LaHaie 5,370 41.8%

Cheboygan County - Drain Commissioner (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Cam Cavitt 7,652 60.5%
Roger Gauthier 4,994 39.5%

Cheboygan Co - 1st District - Commissioner (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Chris Brown 1,362 66.1%
Vincent Lumetta 700 33.9%

Cheboygan Co - 2nd District - Commissioner (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Richard Sangster 760 50.9%
Bruce Gauthier 733 49.1%

Cheboygan Co - 3rd District - Commissioner (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Michael Newman 1,258 65.4%
Rob Ross 666 34.6%

Cheboygan Co - 6th District - Commissioner (93.0%)

Candidate Votes % Votes
John Wallace 1,338 66.2%
Cynthia Kress 682 33.8%

Cheboygan Co - 7th District - Commissioner (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Bolinger 959 57.4%
Kathleen LaPeer 713 42.6%

Cheboygan Co - Inland Lakes Schools - Board Member (4) (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Carolyn Sackett 1,677 23.7%
Zachariah Skiera 1,407 19.9%
Jeff Milner 1,394 19.7%
Gina Burke 1,343 19.0%
Kristin Dudek 1,261 17.8%

Cheboygan Co - Wolverine Schools - Operating Millage (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 729 69.2%
No 324 30.8%

Cheboygan Co - Aloha Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Steve Crusoe 365 38.2%
Scott Eno 338 35.4%
Larry Charboneau 252 26.4%

Cheboygan Co - Beaugrand Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Marcia Rocheleau 477 78.1%
Linda Rogers 134 21.9%

Cheboygan Co - Benton Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jayne Wixson-Passeno 1,193 68.2%
Samuel Bohl 555 31.8%

Cheboygan Co - Benton Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Charles Beckwith 1,119 39.7%
Michael Charboneau 1,063 37.7%
Gretchen Charboneau 640 22.7%

Cheboygan Co - Cheboygan - City Council (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Nicholas Couture 1,070 29.1%
Nathan King 1,053 28.6%
Vaughn Temple 778 21.2%
Robbin Carter 776 21.1%

Cheboygan Co - Forest Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Melinda Hambleton 252 54.4%
Judy Church 211 45.6%

Cheboygan Co - Forest Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Pam Crowe 323 42.8%
Dawn Fenstermaker 259 34.4%
Marlene Hopkins 172 22.8%

Cheboygan Co - Iverness Twp - Road Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 668 57.5%
No 494 42.5%

Cheboygan Co - Koehler Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Russell Crawford 335 100.0%
John Dunn 0 0.0%

Cheboygan Co - Koehler Twp - Road Millage (84.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 259 53.0%
No 230 47.0%

Cheboygan Co - Mackinaw City - Trustee (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Belinda Mollen 91 22.5%
Tom Chastain 85 21.0%
Paul Michalak 82 20.2%
Enzo Lieghio 80 19.8%
Mario Rodriguez 67 16.5%

Cheboygan Co - Mullett Twp - Supervisor (84.0%)

Candidate Votes % Votes
Hobart Kirsch 459 100.0%
Ervin Crawford 0 0.0%

Cheboygan Co - Mullett Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kathleen Flory 495 68.6%
Joyce Stroman 227 31.4%

Cheboygan Co - Tuscarora Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Craig Waldron 1,060 38.6%
Janet Vance 1,036 37.7%
Roger Jacobs 652 23.7%

Cheboygan Co - Walker Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Daniel O'Henley 69 61.1%
Kelly Key 44 38.9%

Cheboygan Co - Wilmot Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Shirley Ashley 191 67.5%
Tierney Farhat 92 32.5%
Beth Carusi 0 0.0%

Cheboygan Co - Wilmot Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Ralph Dubey 195 38.2%
Brenda Sharp 192 37.6%
James Northrop 124 24.3%

Chippewa County - Prosecuting Attorney (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Stratton 7,790 52.9%
Dennis McShane 6,945 47.1%

Chippewa Co - 5th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Savoie 2,265 69.2%
Kurt Perron 1,009 30.8%

Chippewa Co - DeTour Schools - School Board (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Gail Tischer 854 23.1%
Rachel Richwine 788 21.3%
Bradley Kuuisinen 737 19.9%
Brian Plowman 732 19.8%
Leslie Henderson 591 16.0%

Chippewa Co - Pickford Schools - School Board (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
April Batho 578 19.6%
Melanie Greenfield 565 19.1%
Thomas Portice 550 18.6%
Rebecca Crimin 449 15.2%
Erik Taylor 445 15.1%
John Anderson 369 12.5%

Chippewa Co - DeTour Village - Trustee (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Susie Baker 103 27.2%
Jeremy Vredenburg 94 24.9%
Joshua Adams 69 18.3%
Gordon Usher 61 16.1%
Timothy Loehr 51 13.5%

Chippewa Co - Drummond Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Randy Hartman 345 50.1%
James Bias 248 36.0%
Mike Pettit 95 13.8%

Chippewa Co - Drummond Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Earl Bailey 510 44.5%
Dwayne Matkovich 467 40.8%
Hal Burton 169 14.7%

Chippewa Co - Kinross Twp - Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Marvin Besteman 762 23.1%
Kathy Noel 743 22.5%
Carla Sare 675 20.4%
Robert Mills 423 12.8%
Richard Bernhardt 367 11.1%
Daniel Warner 332 10.1%

Chippewa Co - Raber Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Paul Warner 216 58.2%
James Traynor 155 41.8%

Chippewa Co - Raber Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Hillary Galarowic 148 43.0%
Joyce Sterling 110 32.0%
Gary Kott 86 25.0%

Chippewa Co - Raber Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Linda Johnson 188 27.2%
Daniel Galarowic 184 26.6%
Hallie Kott 142 20.5%
Cynthia Crisp 139 20.1%
Robert Serocke 39 5.6%

Chippewa Co - Sugar Island Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Rick Roy 229 51.2%
Julie Wilson 218 48.8%

Chippewa Co - Sugar Island Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kathy Dickey 258 39.1%
Patrick Moher 201 30.5%
Marvin Willis 201 30.5%

Chippewa Co - Superior Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Richard Phillips 357 54.8%
William Munsell 294 45.2%

Chippewa Co - Superior Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
William Beaune 284 43.8%
Jolene Passmore 210 32.4%
Jana Hutcheson 155 23.9%

Chippewa Co - Superior Twp - Trustee (2) (0.0%)

Candidate Votes % Votes
Debra Freedman 0 0.0%
Paul Fox 0 0.0%
George Kinsella 0 0.0%

Chippewa Co - Whitefish Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Darryl Ertel 226 59.6%
Durward Morgan 153 40.4%

Clare County - Sheriff (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Wilson 9,485 72.8%
Barney Ledford 3,551 27.2%

Clare County - Clerk/Reg of Deeds (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lori Martin 7,582 59.0%
Pamela Mayfield 5,260 41.0%

Clare County - Road Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Timothy Haskin 7,938 63.2%
Mark Lightfoot 4,613 36.8%

Clare Co - 2nd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Samantha Pitchford 1,222 65.8%
Patrick Uhrig 636 34.2%

Clare Co - Clare Public Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,791 69.4%
No 791 30.6%

Clare Co - Farwell Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 2,844 67.5%
No 1,367 32.5%

Clare Co - Farwell Schools - Board - 6 year (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Shari Buccilli 2,144 25.3%
John Gross 1,712 20.2%
Angelina Hammond 1,613 19.0%
Rose Sharp 1,339 15.8%
Guy Stover 945 11.1%
Arthur Ferguson 732 8.6%

Clare Co - Farwell Schools - Board - Term 2020 (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Bill Geyer 1,594 28.9%
Jaclyn Dean 1,479 26.8%
Joe Maxey 1,462 26.5%
Bernie Hurley 984 17.8%

Clare Co - Farwell Schools - Board - Term 2018 (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kellee Robinson 1,816 55.2%
Max Paine 1,473 44.8%

Clare Co - Harrison Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 3,094 69.4%
No 1,367 30.6%

Clare Co - Arthur Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lamar Gunden 225 44.5%
Erma Kleinhardt 208 41.1%
Dennis Carbeno 73 14.4%

Clare Co - Clare - Street Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 721 63.1%
No 422 36.9%

Clare Co - Farwell - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Gina Hamilton 160 60.6%
Allen Brewer 104 39.4%

Clare Co - Farwell - Village Trustee (3) (0.0%)

Candidate Votes % Votes
Keith Wale 0 0.0%
Carl Shafer 0 0.0%
Jeff Linton 0 0.0%
Joseph Hilyard 0 0.0%

Clare Co - Freeman Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Alan Housler 356 62.8%
Lori Lightfoot 211 37.2%

Clare Co - Freeman Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Carol Barnett 299 34.7%
Richard Wells 284 33.0%
Sandra Sable 278 32.3%

Clare Co - Frost Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mike Sporer 302 40.0%
Norman Courture 227 30.1%
Harold Becker 226 29.9%

Clare Co - Grant Twp - Road Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 850 58.6%
No 601 41.4%

Clare Co - Greenwood Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jess McClaughry 299 59.3%
Lester Vida 205 40.7%

Clare Co - Hayes Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Debra Hoyt 730 51.5%
Nancy Austin 687 48.5%

Clare Co - Hayes Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kim Kennicott 857 32.4%
Michael Haley 677 25.6%
Robert Buckley 571 21.6%
John Scherrer 544 20.5%

Clare Co - Redding Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Marianne Borgula 99 53.8%
Thomas Krchmar 85 46.2%

Clare Co - Summerfield Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Carey Harris 151 64.5%
Penny McGlaughlin 83 35.5%

Clare Co - Surrey Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kenneth Pitchford 851 36.9%
Kevin McDevitt 738 32.0%
Carol Dixon 719 31.2%

Clare Co - Winterfield Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Bonnie Fox 130 61.0%
Kathryn Decker 83 39.0%

Crawford Co - Grayling - Snow Removal Millage (61.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 354 56.3%
No 275 43.7%

Crawford Co - Grayling - City Council (61.0%)

Candidate Votes % Votes
Roger Moshier 269 21.0%
Erica Mead 258 20.1%
Kate DeVries-McIssac 257 20.0%
Heidi Farmer 254 19.8%
Jay Mertes 245 19.1%

Crawford Co - Lovells Twp - Supervisor (61.0%)

Candidate Votes % Votes
Gary Neumann 253 70.1%
Randy Long 108 29.9%

Emmet County - Prosecuting Attorney (100.0%)

Candidate Votes % Votes
James Linderman 10,511 72.4%
Stephen Graham 4,013 27.6%

Emmet Co - 4th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Bill Shorter 1,741 78.3%
CM Bondie 482 21.7%

Emmet Co - 6th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Stakoe 1,210 51.9%
Scott Smith 913 39.2%
David Clink 208 8.9%

Emmet Co - Harbor Springs Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 2,966 72.9%
No 1,105 27.1%

Emmet Co - Harbor Springs Schools - Sinking Fund Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 2,707 66.8%
No 1,343 33.2%

Emmet Co - Harbor Springs Schools - School Board (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Paul Fairbairn 2,574 23.1%
Bryan Lauer 2,394 21.5%
Gary Morse 2,332 20.9%
Shauna Bezilla 2,246 20.1%
Matthew Calnen 1,604 14.4%

Emmet Co - NCMC - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 9,638 66.7%
No 4,815 33.3%

Emmet Co - Pellston Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,196 61.2%
No 757 38.8%

Emmet Co - Petoskey Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,856 66.2%
No 2,990 33.8%

Emmet Co - Carp Lake Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Tanya Procknow 226 53.3%
Angie Berry 198 46.7%

Emmet Co - Center Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Susan St.Amour 179 58.3%
Randy Cole 128 41.7%

Emmet Co - Harbor Springs - Mayor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Bill Brown 371 52.1%
Al Dika 341 47.9%

Emmet Co - Harbor Springs - City Council (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Matthew Bugera 521 44.3%
Pringle Pfeifer 339 28.8%
Michael Naturkas 316 26.9%

Emmet Co - Harbor Springs - Wild Animal Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
No 385 50.4%
Yes 379 49.6%

Emmet Co - Little Traverse Twp - Library Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 811 60.8%
No 523 39.2%

Emmet Co - Petoskey - Mayor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Murphy 1,777 59.4%
Bill Fraser 1,214 40.6%

Emmet Co - Petoskey - City Council Ward 2 (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Izzy Lyman 374 55.5%
Josh Block 300 44.5%

Emmet Co - Readmond Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lisa Fineout 231 39.0%
Robert Kruzel 201 33.9%
Roland Krause 161 27.2%

Emmet Co - Springvale Twp - Library Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 665 61.1%
No 423 38.9%

Grand Traverse County - Register of Deeds (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Peggy Haines 28,866 72.3%
Barb Willing 11,073 27.7%

Grand Traverse Co - 1st District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Dan Lathrop 4,256 54.6%
Emily Jackson 3,537 45.4%

Grand Traverse Co - 2nd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Tom Mair 3,168 53.4%
Christine Maxbauer 2,769 46.6%

Grand Traverse Co - 3rd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Cheryl Follette 4,394 64.7%
Thomas Grigal 2,397 35.3%

Grand Traverse Co - Road Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 32,561 70.1%
No 13,919 29.9%

Grand Traverse Co - Veterans Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 32,144 69.8%
No 13,922 30.2%

Grand Traverse Co-Kingsley Schools - Board Member (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Beth Lajko 1,418 30.1%
Kelly Saxton 1,011 21.5%
Tonya Roelofs 877 18.6%
Jerome Porter 792 16.8%
Charity Sawyer 606 12.9%

Grand Traverse Co - NMC - Board Member (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Michael Estes 14,082 23.4%
Chris Bott 11,825 19.6%
Rachel Johnson 11,241 18.6%
Carolyn Collins 10,085 16.7%
Michael Haynes 9,135 15.2%
Christopher Dailey 3,909 6.5%

Grand Traverse Co - Acme Twp - Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jean Aukerman 1,720 22.1%
Paul Scott 1,676 21.5%
Doug White 1,659 21.3%
Darryl Nelson 1,611 20.7%
Charlene Abernethy 1,117 14.4%

Grand Traverse Co - East Bay Twp - Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Andrea Hentschel 3,991 22.6%
Mindy Walters 3,683 20.9%
Glen Lile 3,658 20.7%
Bryan Marrow 3,556 20.2%
Joe Berry 1,448 8.2%
Erick Lawson 1,301 7.4%

Grand Traverse Co - Fife Lake Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Dawn Zimmerman 535 42.5%
Elizabeth Pearson 472 37.5%
Joseph Jones 253 20.1%

Grand Traverse Co - Fife Lake - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
David McGough 115 56.4%
Lisa Leedy 89 43.6%

Grand Traverse Co - Fife Lake - Village Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Marilyn Hayes 121 41.9%
Mary Kelley 88 30.4%
Cora Wilson 80 27.7%

Grand Traverse Co - Green Lake Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Marvin Radtke 1,797 61.0%
Chandra Ross 1,148 39.0%

Grand Traverse Co - Green Lake Twp - Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Paul Biondo 1,861 17.8%
Sherry West 1,775 16.9%
Pat McDonald 1,722 16.4%
David Bieganowski 1,718 16.4%
Shelby Christensen 1,190 11.4%
Don Dierkes 1,112 10.6%
David Petrove 1,096 10.5%

Grand Traverse Co - Kingsley - Village Trustee (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Nathan Alger 370 34.1%
James King 286 26.4%
Eric Weger 233 21.5%
Eric Welch 195 18.0%

Grand Traverse Co - Long Lake Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Karen Rosa 3,624 76.9%
Chris Steinberg 1,088 23.1%

Grand Traverse Co - Long Lake Twp - Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Linda Wheelock 3,259 20.7%
Ron Lemcool 3,249 20.7%
David Garvin 3,171 20.2%
Duane Schaub 3,023 19.2%
Joel Casler 1,937 12.3%
Peter Zirnhelt 1,068 6.8%

Grand Traverse Co - Paradise Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,587 74.2%
No 553 25.8%

Grand Traverse Co - Peninsula Twp - Park Commissioner (5) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jon Andrus 2,224 18.0%
Gary Cornell 2,159 17.4%
Michael Skurski 2,134 17.2%
Anne Griffiths 1,622 13.1%
John Snow 1,614 13.0%
Susan Shipman 1,370 11.1%
Marilyn Elliott 1,261 10.2%

Grand Traverse Co - Traverse City - Proposal 1 (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,510 78.2%
No 1,539 21.8%

Grand Traverse Co - Traverse City - Proposal 2 (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 4,755 67.2%
No 2,319 32.8%

Grand Traverse Co - Traverse City - Proposal 3 (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 4,405 52.8%
No 3,945 47.2%

Grand Traverse Co - Whitewater Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Ron Popp 1,182 76.1%
Andrew Jeurink 371 23.9%

Isabella County - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Minde Lux 10,838 63.6%
Chelsea Plevinski 6,194 36.4%

Isabella County - Register of Deeds (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Karen Jackson 10,198 61.4%
Randall Doyle 6,403 38.6%

Isabella County - Road Commissioner (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Graham 9,498 31.2%
Terry Turnwald 9,101 29.9%
Kevin Blumberg 6,225 20.5%
TJ Smith 5,584 18.4%

Isabella County - Drain Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Willoughby 9,593 57.2%
Richard Jakubiec 7,171 42.8%

Isabella Co - 2nd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Frank Engler 2,503 53.7%
John Haupt 2,160 46.3%

Isabella Co - 3rd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jerry Jaloszynski 2,454 71.7%
Stephen Lewis 968 28.3%

Isabella Co - 4th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jim Horton 1,931 53.4%
Sara Noggle 1,684 46.6%

Isabella Co - 5th District - Commissioner (0.0%)

Candidate Votes % Votes
James Moreno 0 0.0%
Timothy Narr 0 0.0%

Isabella Co - 6th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
David Ling 128 75.7%
Robert Wheeler 41 24.3%

Isabella Co - 7th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Tobin Hope 238 67.8%
Damian Fisher 113 32.2%

Isabella County - 911 Funding Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 10,024 60.0%
No 6,672 40.0%

Isabella County - Senior Services Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 10,673 64.8%
No 5,793 35.2%

Isabella Co - Beal City Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 925 74.0%
No 325 26.0%

Isabella Co - Shepherd Schools - Board Member (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lisa Myers 1,873 36.9%
Sarah Bendele 1,668 32.9%
John Cline 1,533 30.2%

Isabella Co - Coe Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mary Maas 853 66.2%
Steve Davidson 435 33.8%

Isabella Co - Mount Pleasant - City Commissioner (2) (0.0%)

Candidate Votes % Votes
Kathleen Ling 0 0.0%
Tony Kulick 0 0.0%
Will Joseph 0 0.0%

Isabella Co - Shepherd - Village Trustee (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lisa Reynolds 442 30.7%
Kent Roth 429 29.8%
Valerie Maloney 317 22.0%
Patrick Burk 253 17.6%

Isabella Co - Shepherd - Village Trustee P/T (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kevin Edwards 271 47.5%
Karmel Fausett 151 26.4%
Rochelle O'Shay 149 26.1%

Isabella Co - Shepherd - Millage Rate Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
No 360 54.7%
Yes 298 45.3%

Isabella Co - Union Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Ben Gunning 1,976 53.1%
Russ Alwood 1,745 46.9%

Isabella Co - Union Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lisa Cody 1,878 53.2%
Sonya Cody 1,652 46.8%

Isabella Co - Union Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kimberly Rice 1,891 52.6%
Diana Engler 1,704 47.4%

Isabella Co - Vernon Twp - Trustee (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Ben Browning 478 53.0%
Michael Turner 424 47.0%

Kalkaska County - Comm. on Aging Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,369 67.4%
No 2,599 32.6%

Kalkaska Co - 2nd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Stu McKinnon 825 66.1%
Fred Vonalt 424 33.9%

Kalkaska Co - 4th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
James Sweet 556 53.4%
Kevin Stein 486 46.6%

Kalkaska Co - 7th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Patty Cox 675 71.5%
Robert Larsen 269 28.5%

Kalkaska Co - Bear Lake - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
James Knight 263 39.0%
Robert Dixon 258 38.2%
Gerald McKee 154 22.8%

Kalkaska Co - Boardman Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Gerald Leaf 359 52.1%
Alan Hart 330 47.9%

Kalkaska Co - Coldsprings Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Dick Malott 469 39.6%
Chuck Fawcett 430 36.3%
Lowell Schaller 285 24.1%

Kalkaska Co - Garfield Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
David Persons 236 52.7%
Todd Jones 212 47.3%

Kalkaska Co - Garfield Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Terri Sibole 212 50.6%
Donna Whitenight 207 49.4%

Kalkaska Co - Orange Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Trevor Ball 366 67.8%
Pam Stuckman 174 32.2%

Kalkaska Co - Orange Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Susan Ball 370 41.8%
Tom Mason 319 36.0%
Anna Kniss 196 22.1%

Kalkaska Co - Rapid River Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Rhonda Argyle 312 66.2%
Danielle McPherson 159 33.8%

Lake County - Prosecuting Attorney (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Craig Cooper 2,818 55.0%
Belinda Barbier 2,304 45.0%

Lake County - Sheriff (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Richard Martin 2,649 50.8%
Dennis Robinson 2,569 49.2%

Lake County - Clerk/Reg of Deeds (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Patti Pacola 2,544 50.8%
Lisa Williams 2,466 49.2%

Lake County - Road Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Gary Truxton 2,952 58.5%
Gaylen Madison 2,095 41.5%

Lake County - 1st District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Brunn 428 50.8%
Dan DuBreuil 415 49.2%

Lake County - 2nd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Howard Lodholtz 498 58.7%
Lucille Chaffer 351 41.3%

Lake County - 4th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Melissa Cole 418 58.0%
Barbara Stenger 303 42.0%

Lake County - 5th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Joan Runnels 332 37.6%
Donald Arquette 285 32.2%
John Fairbanks 267 30.2%

Lake County - 6th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Christine Balulis 457 52.9%
Tim Smith 345 39.9%
Heidi Alfrey-Gamble 62 7.2%

Lake County - Senior Services Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 3,329 68.2%
No 1,553 31.8%

Lake County - Baldwin Schools - Board Member (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mary Martin 1,508 23.7%
David Sanders 1,468 23.1%
Jeff Wroblewski 1,355 21.3%
Marion Carter 1,091 17.1%
Quran Griffin 944 14.8%

Lake County - Baldwin - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
James Truxton 153 60.0%
Leonard Todd 102 40.0%

Lake County - Cherry Valley Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Connie Avery 131 40.4%
Robert Shepler 99 30.6%
Barbara Barnette 94 29.0%

Lake County - Dover Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Amanda Bailor 130 34.9%
Marcella Leusby 123 33.1%
Evan Vanderhoof 67 18.0%
William Valko 52 14.0%

Lake County - Eden Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Al Shaughnessy 149 65.1%
Gary Oetman 80 34.9%

Lake County - Eden Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Maggie Shaughnessy 125 43.1%
Nancy Frazee 100 34.5%
Andrea Raymond 65 22.4%

Lake County - Elk Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Vicki Gates 278 49.9%
Karen Fickies 234 42.0%
Lori Leach 45 8.1%

Lake County - Elk Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Fairbanks 294 35.9%
Dave Bass 268 32.7%
Sharon Young 258 31.5%

Lake County - Lake Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John LaPointe 301 42.5%
Sheila Myers 261 36.8%
Terry Kowalski 147 20.7%

Lake County - Luther - Village Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Michelle Goodman 68 51.5%
Scott Lucas 64 48.5%

Lake County - Peacock Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Cheryl Lenkiewicz 156 62.9%
Chris Walker 92 37.1%

Lake County - Peacock Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Marsha Bouwkamp 168 41.7%
Dale Hill 160 39.7%
Ronald DenBraber 75 18.6%

Lake County - Pleasant Plains Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Tammy Ghent 400 69.4%
Kevin Braddy 176 30.6%

Lake County - Pleasant Plains Twp - Millage Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
No 328 54.2%
Yes 277 45.8%

Lake County - Sauble Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
George Danek 113 55.9%
John Bennett 89 44.1%

Leelanau County - Prosecuting Attorney (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Joseph Hubbell 8,835 68.2%
Jeffrey Slocombe 4,129 31.8%

Leelanau County - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Gallagher 7,251 50.7%
Jennifer Zywicki 7,046 49.3%

Leelanau Co - 2nd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Debra Rushton 1,171 59.9%
Dana Getsinger 785 40.1%

Leelanau Co - 3rd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
William Bunek 1,139 54.8%
Dean Robb 938 45.2%

Leelanau Co - 4th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Ty Wessell 1,090 59.1%
Tom VanPelt 754 40.9%

Leelanau Co - 5th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Patricia Soutas-Little 1,083 50.4%
Dale Schaub 1,067 49.6%

Leelanau Co - 6th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Casey Noonan 1,165 51.0%
Carolyn Rentenbach 1,119 49.0%

Leelanau Co - 7th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Melinda Lautner 1,030 53.9%
John O'Neill 882 46.1%

Leelanau Co - Glen Lake Schools - Board Member (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lisa Niergarth 1,799 24.0%
Lisa Siddall 1,528 20.4%
Ross Hazelton 1,398 18.7%
Laura Bonzelet 1,281 17.1%
Douglas Lake 841 11.2%
Ed Ricker 642 8.6%

Leelanau Co - Northport Schools - Board Member (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kristin Frank 770 27.0%
Nancy Peterson 568 19.9%
Jeannette Reynolds 565 19.8%
Ben Purdy 329 11.5%
Victor Goldschmidt 322 11.3%
Steve Paciorka 301 10.5%

Leelanau Co - Bingham Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kathy Morio 893 54.8%
Peggy Core 738 45.2%

Leelanau Co - Centerville Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Ronald Schaub 362 26.8%
Daniel Hubbell 349 25.9%
Fred Peplinski 348 25.8%
Timothy Johnson 291 21.6%

Leelanau Co - Elmwood Twp - Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Terry Lautner 1,688 18.9%
James O'Rourke 1,604 18.0%
David Darga 1,564 17.5%
Kyle Trevas 1,486 16.7%
Amanda Elliott 1,351 15.1%
Dennis Bushey 1,225 13.7%

Leelanau Co - Empire - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Sam Barr 151 53.0%
Karen Baja 134 47.0%

Leelanau Co - Empire - Village Trustee (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Maggie Bacon 186 27.1%
Teresa Howes 183 26.7%
Susan Carpenter 179 26.1%
Lanny Sterling 138 20.1%

Leelanau Co - Glen Arbor Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Peter VanNort 358 53.9%
Robert Hawley 306 46.1%

Leelanau Co - Glen Arbor Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Peppler 451 41.5%
Donald Lewis 432 39.7%
John Lesperance 205 18.8%

Leelanau Co - Leelanau Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Doug Scripps 974 64.3%
Frank Goodroe 540 35.7%

Leelanau Co - Leland Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Sussan Och 719 52.1%
Donald Szilagyi 661 47.9%

Leelanau Co - Leland Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Michael Collins 770 33.5%
Harold Borden 682 29.7%
Mary Foster 517 22.5%
Clay Courturier 327 14.2%

Leelanau Co - Solon Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
James Lautner 562 63.9%
Debra Stephens 317 36.1%

Luce County - Proposition A (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,281 54.9%
No 1,051 45.1%

Luce County - Proposition B (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,479 62.9%
No 874 37.1%

Luce County - 1st District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Nancy Morrison 259 69.8%
Larry Vincent 112 30.2%

Luce County - 4th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Bill Henry 208 53.1%
Eric Buckler 184 46.9%

Luce County - Columbus Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Ed Auge 90 46.6%
Patsy Wheeler 67 34.7%
Sheila Reed 36 18.7%

Mackinac County - Prosecuting Attorney (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Stuart Spencer 3,089 53.2%
Kayla Pelter 2,712 46.8%

Mackinac County - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lori Johnston 3,361 57.4%
Judy St.Louis 2,491 42.6%

Mackinac Co - 2nd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Daniel Litzner 673 60.1%
Nora Massey 447 39.9%

Mackinac Co - 3rd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Paul Krause 558 63.6%
David Sudol 320 36.4%

Mackinac County - Jail Bond Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
No 3,110 58.4%
Yes 2,219 41.6%

Mackinac Co - Mackinac Island Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 305 73.1%
No 112 26.9%

Mackinac Co - Bois Blanc Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Anne Kennedy 56 70.0%
Cheryl Gahn 24 30.0%

Mackinac Co - Brevort Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Edward Serwach 188 60.3%
Luci Wallace 124 39.7%

Mackinac Co - Clark Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jason Sherlund 642 56.1%
Mark Clymer 503 43.9%

Mackinac Co - Clark Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 825 77.3%
No 242 22.7%

Mackinac Co - Hendricks Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Howard Hood 45 55.6%
Ronald Frazier 36 44.4%

Mackinac Co - Hudson Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Karen Kerridge 65 38.5%
Gary Derusha 64 37.9%
David Livermore 40 23.7%

Mackinac Co - Newton Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Fred Burton 197 75.2%
Bob Brotherton 65 24.8%

Mackinac Co - Newton Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Nikki Tremblay 163 62.5%
Sherry Salter 98 37.5%

Mackinac Co - Newton Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Keith Keller 170 38.2%
Ronald O'Neil 147 33.0%
Neil McArthur 128 28.8%

Mackinac Co - Portage Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Marlene Porter 367 65.3%
Joni Davis 195 34.7%

Mackinac Co - St. Ignace Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Sheri Oja 222 56.6%
Kimberly Hagen 170 43.4%

Mackinac Co - St. Ignace Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mark Eby 218 55.6%
Tina Massey 174 44.4%

Mackinac Co - St. Ignace Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Allen Mitchell 219 29.8%
Glenn McKenzie 189 25.7%
Matt Oja 166 22.6%
Staci Nelson 161 21.9%

Manistee County - Sheriff (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John O'Hagan 7,726 62.1%
Kenneth Falk 4,714 37.9%

Manistee County - Drain Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kenneth Hilliard 7,063 59.7%
Thomas Smith 3,417 28.9%
Jeffrey Dancz 1,345 11.4%

Manistee Co - 1st District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Pauline Jaquish 1,238 61.7%
Bernard Ware 768 38.3%

Manistee Co - 2nd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Richard Schmidt 809 51.6%
Allen O'Shea 759 48.4%

Manistee Co - 4th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mark Bergstrom 965 52.5%
Karen Kolb 872 47.5%

Manistee Co - 7th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Margaret Batzer 722 56.6%
Bruce Schaub 553 43.4%

Manistee Co - Kaleva Norman Dickson - Board Member (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Ashley Gutowski 1,340 28.5%
William Edmondson 1,211 25.8%
Heather Stapley 1,173 24.9%
Daniel Holtz 978 20.8%

Manistee Co - Manistee Schools - Board Member/6 Yr (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Shelley Johnson 3,202 42.8%
Jim Thompson 2,595 34.7%
Nick Jaskiw 1,681 22.5%

Manistee Co - Manistee Schools - Board Member 4yr (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Dale Sparks 2,952 39.1%
Daniela Thomas 2,521 33.4%
Thomas Williams 2,070 27.4%

Manistee Co - Arcadia Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Douglas Carter 253 57.1%
Thomas Wass 190 42.9%

Manistee Co - Arcadia Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Patrice Wisner 251 59.8%
Stephanie Newsom 169 40.2%

Manistee Co - Bear Lake - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jeffery Bair 74 51.4%
Vern Best 70 48.6%

Manistee Co - Bear Lake - Trustee (3) (Absentee)

Candidate Votes % Votes
Ronald Ronning 89 31.6%
Greg McPherson 80 28.4%
Margaret Bass 70 24.8%
Rodney Gee 43 15.2%

Manistee Co - Dickson Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Wendy Maier 278 61.0%
Joyce England 178 39.0%

Manistee Co - Filer Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kathy Gutowski 794 58.3%
Gerald Wosniewski 567 41.7%

Manistee Co - Filer Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Thomas Stege 789 57.7%
Janelle Ware 579 42.3%

Manistee Co - Filer Twp - Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Dean Kruse 809 18.7%
Dale Kolanowski 805 18.6%
Shirley Ball 780 18.1%
Brian Krus 768 17.8%
Thomas Chycinski 625 14.5%
Al Frye 530 12.3%

Manistee Co - Kaleva - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kimberly Somsel 99 52.4%
Daniel Holtz 90 47.6%

Manistee Co - Maple Grove Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Amanda Ferwerds 289 53.6%
Karla Kasten 250 46.4%

Manistee Co - Maple Grove Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Gary Bowling 308 30.9%
Lisa Somers 283 28.4%
Joseph Barnett 225 22.6%
MW Wrisley 180 18.1%

Manistee Co - Marilla Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Dave Barrett 112 54.1%
Laura Johnson 95 45.9%

Manistee Co - Norman Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Richard Mobley 422 54.2%
Dan Cummings 357 45.8%

Manistee Co - Norman Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mary Soule 320 40.3%
Colleen Sexton 257 32.4%
Jacqueline Morgan 217 27.3%

Manistee Co - Norman Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Merrill Tighe 437 55.6%
Tammi Redman 349 44.4%

Manistee Co - Norman Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Gene Schilling 369 26.1%
Dick Stapley 360 25.5%
Jerry Self 355 25.1%
Daniel Gosack 330 23.3%

Manistee Co - Onekama Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Michelle Johnson 487 53.3%
Linda Joseph 426 46.7%

Manistee Co - Springdale Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Penny Nelson 193 50.3%
Donald Rau 191 49.7%

Manistee Co - Stronach Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Phil Vadeboncoeur 289 67.8%
John Stump 137 32.2%

Manistee Co - Stronach Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Phil Landis 259 36.4%
Terry Lindeman 247 34.7%
Rick Gerber 206 28.9%

Mason Co - Branch Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Custer Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Amber Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Eden Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Free Soil Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Grant Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Grant Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kristen Brandt 253 54.4%
Caroline Goodrich 212 45.6%

Mason Co - Ludington - Mayor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kaye Holman 1,230 36.5%
Cheri Stibitz-Rozell 1,222 36.3%
Gary Castonia 741 22.0%
Ron Martin 174 5.2%

Mason Co - Ludington - Counccilor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Brandy Henderson 1,899 60.8%
David Buskirk 1,222 39.2%

Mason Co - Ludington - Ward 3 Council (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Les Johnson 406 71.9%
Tom Rotta 159 28.1%

Mason Co - Meade Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Pere Marquette Twp - Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Paul Piper 933 23.8%
James Nordlund 931 23.8%
Andrew Kmetz 864 22.1%
Henry Rasmussen 745 19.0%
Ron Soberalski 444 11.3%

Mason Co - Riverton Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Scottville - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Connie Duncil 222 55.6%
Edward Hahn 177 44.4%

Mason Co - Scottville - Commissioner/Ward 1 (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Sue Petipren 127 62.0%
Nick Cilman 78 38.0%

Mason Co - Scottville - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Sheridan Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Sherman Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Summit Twp - Rural Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mason Co - Victory Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 5,113 77.3%
No 1,501 22.7%

Mecosta Co - 1st District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Marilynn Vargo 1,863 67.0%
Dion Adams 916 33.0%

Mecosta Co - 3rd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Linda Howard 1,938 61.9%
Richard Althouse 1,194 38.1%

Mecosta Co - 6th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mark Solis 582 56.2%
Eric O'Neil 453 43.8%

Mecosta Co - Chippewa Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
George Griffis 418 69.7%
Michael Gibson 182 30.3%

Mecosta Co - Chippewa Twp - Library Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 814 69.2%
No 362 30.8%

Mecosta Co - Deerfield Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Julie Jancek 382 65.7%
Julie Hoisington 199 34.3%

Mecosta Co - Fork Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Amanda Vogel 301 50.5%
Linda Lalonde 295 49.5%

Mecosta Co - Fork Twp - Road Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 320 51.9%
No 296 48.1%

Mecosta Co - Fork Twp - Fire Operations Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 412 67.3%
No 200 32.7%

Mecosta Co - Fork Twp - Fire Equipment Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 431 70.0%
No 185 30.0%

Mecosta Co - Fork Twp - Library Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 814 69.2%
No 362 30.8%

Mecosta Co - Mecosta - Village Trustee (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Alice Ray 70 27.8%
Courtney Prill 68 27.0%
Rob Pullman 60 23.8%
AnnMarie Wrobbel 54 21.4%

Mecosta Co - Morton Twp - Youth Center Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,409 57.0%
No 1,061 43.0%

Mecosta Co - Sheridan Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Vern Young 306 56.0%
Craig Turnbull 240 44.0%

Mecosta Co - Stanwood - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Aaron Pieri 36 52.9%
Dennis Bumstead 32 47.1%

Mecosta Co - Wheatland Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mary Karcher 416 100.0%
Diana Green 0 0.0%

Mecosta Co - Wheatland Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Vernon Doerr 380 38.4%
Lee Carte 375 37.9%
Louis Gula 235 23.7%

Missaukee County - Prosecuting Attorney (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Melissa Ransom 5,259 77.9%
Cameron Harwell 1,491 22.1%

Missaukee County - Headlee Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
No 4,894 72.6%
Yes 1,850 27.4%

Missaukee Co - Enterprise Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 64 68.8%
No 29 31.2%

Missaukee Co - Enterprise Twp - Road Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 61 65.6%
No 32 34.4%

Missaukee Co - Lake Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 798 56.0%
No 626 44.0%

Missaukee Co - Pioneer Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Carol Chaffee 141 41.7%
Eric Wickstrom 111 32.8%
Dale Grim 86 25.4%

Montmorency County - Sheriff (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Chad Brown 3,762 83.2%
Kevin Hibner 762 16.8%

Montmorency County - Gypsy Moth Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 3,181 69.8%
No 1,376 30.2%

Montmorency Co - Atlanta Schools - Board Member (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Thomas Morton 975 28.3%
Amy Corbin 924 26.8%
Heather Faircloth 831 24.1%
Laurel Orm 712 20.7%

Montmorency Co - Hillman Schools - Board Member (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Craig Zimmer 1,062 23.8%
Charles Arbour 874 19.6%
Sally Petrik 753 16.8%
Kelly Burwell 709 15.9%
Shawn Tebo 647 14.5%
Laurene Potter 424 9.5%

Montmorency Co - Albert Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mike Dombrowski 824 71.5%
Ronnie Wilding 328 28.5%

Montmorency Co - Albert Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Brian Carroll 788 40.1%
Roger Cohoe 780 39.7%
Mark Nihranz 396 20.2%

Montmorency Co - Briley Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mary Freeman 486 32.4%
Nancy Kaiser 285 19.0%
John Zollars 275 18.3%
Barbara Dice 264 17.6%
Susan Reed 189 12.6%

Montmorency Co - Hillman Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mike Achatz 617 36.9%
John Burr 596 35.7%
Randel Elowsky 458 27.4%

Osceola County - Sheriff (100.0%)

Candidate Votes % Votes
James Crawford 7,201 75.6%
David Fowler 2,319 24.4%

Osceola Co - Evart Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,571 59.8%
No 1,058 40.2%

Osceola Co - Marion Schools - Board Member (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Linda Raymond 626 54.1%
Terry Kischnick 532 45.9%

Osceola Co - Pine River Schools - Board Member (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jim Peterson 1,500 42.4%
Kevin Delancey 1,076 30.4%
Rose Fowler 961 27.2%

Osceola Co - Reed City Schools - Board Member (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jesse Kailing 1,778 21.0%
Jason Proefrock 1,497 17.7%
Kimberly Johnson 1,269 15.0%
Kristine Fuller 1,232 14.5%
Ed Raby 982 11.6%
Jeremiah Thompson 941 11.1%
Mitch Miller 774 9.1%

Osceola Co - Evart - City Council (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
John Joyce 307 35.9%
Ralph Carlson 298 34.8%
Rickie Machleit 251 29.3%

Osceola Co - Evart Twp - Fire Hall Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
No 340 54.1%
Yes 288 45.9%

Osceola Co - Hersey - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robin Marvel 105 50.5%
John Calabrese 103 49.5%

Osceola Co - Hersey - Village Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kimberly Erickson 134 44.5%
James Jackson 92 30.6%
Patricia Jacobs 75 24.9%

Osceola Co - LeRoy - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Michael Blanchard 117 28.4%
Gary Edstrom 105 25.5%
Diana Vandercook 95 23.1%
Jody Jordan 95 23.1%

Osceola Co - Lincoln Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Nicholas Peffer 467 36.9%
Hector Couture 466 36.9%
Adam Stein 167 13.2%
Danielle Ball 164 13.0%

Osceola Co - Orient Twp - Road Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 221 63.5%
No 127 36.5%

Osceola Co - Osceola Twp - Fire Hall Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
No 239 51.1%
Yes 229 48.9%

Osceola Co - Reed City - Council (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Roger Meinert 506 21.9%
Dan Burchett 470 20.4%
David Scharlow 461 20.0%
Carol Tillotson 444 19.2%
Evan Traynor 426 18.5%

Osceola Co - Reed City - Bidding Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 465 58.4%
No 331 41.6%

Osceola Co - Sherman Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 365 72.7%
No 137 27.3%

Osceola Co - Sylvan Twp - Road Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 248 65.8%
No 129 34.2%

Otsego County - Road Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Troy Huff 7,550 63.3%
Ed Tholl 4,384 36.7%

Otsego Co - 1st District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Julie Powers-Gehman 635 66.6%
Tammy LeBouef 319 33.4%

Otsego Co - 2nd District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Paul Beachnau 659 54.3%
Henry Mason 554 45.7%

Otsego Co - 5th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Pallarito 901 62.2%
Tony Sharkey 548 37.8%

Otsego County - Library Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 7,044 60.5%
No 4,604 39.5%

Otsego Co - Gaylord Schools - Board Member (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jeffrey Gorno 4,979 29.8%
Rachelle Hough 4,723 28.3%
Michael Sitz 3,681 22.0%
David Percival 3,331 19.9%

Otsego Co - Vanderbilt Schools - Tax Levy (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 515 53.1%
No 455 46.9%

Otsego Co - Bagley Twp - Fire Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,976 71.3%
No 794 28.7%

Otsego Co - Chester Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Jacqueline Keyser 396 46.3%
Wanda Basinski 268 31.3%
Jack Marlette 191 22.3%

Otsego Co - Chester Twp - Fire Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 205 65.9%
No 106 34.1%

Otsego Co - Hayes Twp - Fire Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 827 66.5%
No 417 33.5%

Otsego Co - Livingston Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Norman Brecheisen 892 69.1%
Brian Morgan 398 30.9%

Otsego Co - Livingston Twp - Fire Truck Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 838 66.6%
No 420 33.4%

Otsego Co - Otsego Lake Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mary Brown 1,091 40.5%
Gary Johnson 1,083 40.2%
Mariah McLeod 520 19.3%

Presque Isle County - Sheriff (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Paschke 4,713 66.3%
James Gibson 2,395 33.7%

Presque Isle Co - 1st District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Schell 732 65.9%
Wayne Vermilya 378 34.1%

Presque Isle Co - 4th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Carl Altman 920 73.8%
Gary Rickard 326 26.2%

Presque Isle Co - 5th District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Stephen Lang 895 52.8%
John Chappa 801 47.2%

Presque Isle County - Preservation Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
No 5,173 76.7%
Yes 1,572 23.3%

Presque Isle Co - Rogers City Schools - Board Member (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Devin Pommerenke 1,713 40.1%
Larry Budnick 1,706 40.0%
John Krajenta 848 19.9%

Presque Isle Co - Allis Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Mark Dean 314 42.4%
Trevor Most 224 30.2%
Dale Price 203 27.4%

Presque Isle Co - Bearinger Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Duane Walker 163 45.9%
Patricia Augustine 102 28.7%
Douglas Phelps 90 25.4%

Presque Isle Co - Belknap Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Hopp 234 36.8%
Eileen Brege 159 25.0%
Ann Szczerowski 154 24.2%
Richard Kamyszek 89 14.0%

Presque Isle Co - Belknap Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,853 69.1%
No 830 30.9%

Presque Isle Co - Bismarck Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,853 69.1%
No 830 30.9%

Presque Isle Co - Moltke Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,853 69.1%
No 830 30.9%

Presque Isle Co - Onaway - City Commissioner (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Matthew Dunn 186 34.2%
Pat Preseau 123 22.6%
Ronald Horrocks 122 22.4%
Michael Benson 113 20.8%

Presque Isle Co - Posen Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Steven Hentkowski 232 32.0%
Kathleen Kieliszewski 168 23.2%
Darrin Darga 168 23.2%
Elizabeth Wozniak 156 21.5%

Presque Isle Co - Presque Isle Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Larry Fields 534 60.6%
Robert Newton 347 39.4%

Presque Isle Co - Presque Isle Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Cynthia Paavola 635 61.1%
Karen Thompson 405 38.9%

Presque Isle Co - Presque Isle Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Lynn Morrison 718 38.7%
Barton Hellmuth 637 34.3%
Dennis Fay 501 27.0%

Presque Isle Co - Rogers City - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,853 69.1%
No 830 30.9%

Presque Isle Co - Rogers Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,853 69.1%
No 830 30.9%

Roscommon County - Sheriff (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Edward Stern 8,396 73.7%
Tom Kelley 2,998 26.3%

Roscommon County - Road Commissioner (2) (93.0%)

Candidate Votes % Votes
Brian Vaughn 6,378 36.6%
John Earley 6,307 36.2%
Kim Akin 4,746 27.2%

Roscommon Co - 1st District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
David Russo 1,511 55.8%
Ken Elmore 1,199 44.2%

Roscommon Co - Houghton Lake Schools - Operating Millage (Absentee)

Candidate Votes % Votes
Yes 2,849 65.0%
No 1,534 35.0%

Roscommon Co - Houghton Lake School - Board Member 6yr (2) (57.0%)

Candidate Votes % Votes
Julie Newman 2,576 33.5%
Renee Nichols 2,028 26.3%
Kurt Gilbert 1,652 21.5%
Kathy VanderMolen 1,443 18.7%

Roscommon Co - Houghton Lake Schools - Board Member P/T (57.0%)

Candidate Votes % Votes
Charlene Baker 2,832 64.0%
Justin Rogers 1,592 36.0%

Roscommon Co - Kirtland Comm. College - Board of Trustees (2) (30.0%)

Candidate Votes % Votes
Tom Ritter 6,218 44.0%
Roy Spangler 5,446 38.5%
Ruggero Dozzi 2,475 17.5%

Roscommon Co - Roscommon Schools - Board Member (3) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Scott Hess 3,223 29.7%
Julie Nordquist 2,654 24.5%
Sonia Lake 2,604 24.0%
Jesse Watters 2,371 21.8%

Roscommon Co - Denton Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Robert Spaulding 1,645 57.7%
Craig Cotterman 1,208 42.3%

Roscommon Co - Denton Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Susan Seaford 1,489 52.2%
Trudy Roberts 733 25.7%
Jim Braid 630 22.1%

Roscommon Co - Denton Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Paula Fuller 1,753 35.9%
Dick Pedersen 1,593 32.6%
Mary Michela 1,146 23.4%
Michael Osim 395 8.1%

Roscommon Co - Denton Twp - Parks/Rec Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,414 50.9%
No 1,363 49.1%

Roscommon Co - Lyon Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Eric Carlson 529 38.0%
Dolores Munoz 474 34.0%
Timothy Riley 390 28.0%

Roscommon Co - Lyon Twp - Cemetery Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 550 69.4%
No 243 30.6%

Roscommon Co - Markey Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Joanne Kortge 705 55.9%
Kelly Van-Y 413 32.7%
Alfred Bell 144 11.4%

Roscommon Co - Markey Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Sherrie Ciaramitaro 643 50.8%
Loretta Bell 622 49.2%

Roscommon Co - Markey Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Wendy Engle 654 27.8%
Michael Peters 588 25.0%
Robert Pray 575 24.4%
Norm Fullmer 538 22.8%

Roscommon Co - Nester Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 114 66.7%
No 57 33.3%

Roscommon Co - Richfield Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
James VanWormer 919 52.6%
John Bawol 827 47.4%

Roscommon Co - Richfield Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Pam Scott 924 52.2%
Michele Jernigan 847 47.8%

Roscommon Co - Richfield Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Kacey Lacey 965 54.6%
Judy Scroggin 804 45.4%

Roscommon Co - Richfield Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Merritt Huntley 942 31.1%
Gary Milner 785 25.9%
Tula Alexander 723 23.9%
Robert Pfaff 262 8.6%
Jennifer Ferguson 261 8.6%
David Harbowy 57 1.9%

Roscommon Co - Roscommon - Village President (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Daniel Fishel 167 56.6%
Michael Miller 128 43.4%

Roscommon Co - Roscommon - Village Trustee (4) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Diane Lippert 173 23.5%
Janet Deloge 155 21.0%
Heather Roemer 151 20.5%
Brian Ludwig 148 20.1%
Chris Fehler 110 14.9%

Wexford County - 911 Surcharge (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 7,328 52.7%
No 6,578 47.3%

Wexford Co - 1st District - Commissioner (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Michael MacCready 953 68.6%
Marcie Wilson 437 31.4%

Wexford Co - Manton Schools - Board Member (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Matt Hicks 890 32.9%
Tina Tidey 879 32.5%
Robert Ruell 609 22.5%
Jennifer Wahmhoff 329 12.2%

Wexford Co - Manton Schools - Operating Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 1,054 59.5%
No 716 40.5%

Wexford Co - Boon Twp - Fire Millage (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 205 63.5%
No 118 36.5%

Wexford Co - Clam Lake Twp - Fire Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 971 75.9%
No 308 24.1%

Wexford Co - Greenwood Twp - Supervisor (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Alan Mohler 139 50.9%
Thelma Paul 134 49.1%

Wexford Co - Greenwood Twp - Clerk (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Maggie Veenstra 186 72.7%
April Domanski 70 27.3%

Wexford Co - Greenwood Twp - Treasurer (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Joann Cerka 177 69.1%
Douglas Paul 79 30.9%

Wexford Co - Greenwood Twp - Trustee (2) (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Terry Garbrecht 187 43.9%
Jim Veenstra 167 39.2%
Robert Mowrey 72 16.9%

Wexford Co - Henderson Twp - Tax Proposal (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 59 66.3%
No 30 33.7%

Wexford Co - Manton - City Charter Amendment (100.0%)

Candidate Votes % Votes
Yes 258 57.8%
No 188 42.2%


Created by CGS WEBElect at 11/11/2016 9:23:14 AM