MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

AP Division 3-4 All-State football teams

56983fa2-7280-45e9-962a-098feb1d7d90-FOOTBALL_GENERIC_KLEW.jpg

The 2017 Division 3-4 Associated Press All-State football team, selected by a panel of 10 Michigan sports writers:

---

PLAYER OF THE YEAR

La'Darius Jefferson, Muskegon, Sr.

---

FIRST-TEAM ALL-STATE

QUARTERBACKS

La'Darius Jefferson, Muskegon, Sr.

Theo Day, Dearborn Divine Child, Sr.

RUNNING BACKS

James Daniel, Belding, Sr.

Nolan Fugate, Grand Rapids Catholic Central, Sr.

Thomas Griggs, Wyoming Kelloggsville, Sr.

Jo Jo Whitley, Comstock Park, Sr.

Cody Blankenburg, Lansing Sexton, Sr.

WIDE RECEIVERS

Hunter Spence, Comstock Park, Sr.

Cody Tierney, Grand Rapids Northview, Jr.

Noah Koenigsknecht, DeWitt, Sr.

Blake Underwood, East Lansing, Sr.

LINEMEN

Michael Furtney, Milan, Sr.

Ronnie Buford, Chelsea, Sr.

Max Lundeen, East Grand Rapids, Sr.

Jalen Mayfield, Grand Rapids Catholic Central, Sr.

Antwan Reed, Muskegon, Sr.

Eli Jackson, Muskegon, Sr.

Chris Griffin, Edwardsburg, Sr.

Aidan Hutchinson, Dearborn Divine Child, Sr.

LINEBACKERS

Ovie Oghoufo, Farmington Hills Harrison, Sr.

Brycin Alexander, Grand Rapids Kenowa Hills, Sr.

Boone Bonnema, Zeeland East, Jr.

Kolin Demens, Detroit Country Day, Sr.

DEFENSIVE BACKS

Clinton Jefferson, Muskegon, Sr.

Luke Tomczyk, Lake Fenton, Sr.

Scott Wunder, Escanaba, Sr.

Reggie Pearson, River Rouge, Sr.

SPECIALIST

Daraun McKinney, River Rouge, Jr.

KICKER

Ben Fee, Orchard Lake St. Mary's, Sr.

PUNTER

Luke Elzinga, Grand Rapids Christian, Jr.

COACH

Joe D'Angelo, Cranbrook

---

SECOND TEAM ALL-STATE (nominees receiving two or more votes)

Quarterback

Isaac Dykema, Grand Rapids Christian; Jackson Pollak, Williamston

Running Back

Brec Alward, Alma; Trenton Lane, Hamilton; Ryan Haynes, St. Joseph; Alex Carter, River Rouge

Wide Receiver

Drew Cameron, Tecumseh; Lee Payton, River Rouge

Linemen

John Hardy, Bay City John Glenn; Karsen Barnhart, Paw Paw; Adam Berghorst, Zeeland East; Tim Hauxwell, Cranbrook

Linebacker

Karl Brooks, Lansing Sexton; Dakota Walbeck, Battle Creek Harper Creek

Defensive Back

Alan Smith, DeWitt; Laviean Fields, Detroit Mumford

Kicker

Austin Welter, Bay City Central

Coach

Jeff Glynn, Madison Heights Lamphere

---

HONORABLE MENTION

Quarterback

Jackson Ostrowsky, Mount Pleasant; Joey Johnson, Croswell-Lexington; Michael Malewitz, East Grand Rapids; Chase Brown, Comstock Park; Suriya Davenport, Wyoming Godwin Heights; John Meyer, Ionia; Matt Byrd, Warren Woods Tower; Blake Gatfield, DeWitt; Jackson Barnes, Lansing Sexton; Steele Fortress, Parma Western; Jalen Heivilin, Three Rivers; Keegan Ensing, Zeeland East; Zach Sawyer, Corunna; Trevor McConnell, Cranbrook; Jackson Nevadomski, Lake Fenton; Jacob Thomas, Madison Heights Lamphere; Elijah McLean, Pontiac Notre Dame Prep; Emanuel Ferguson, River Rouge; Jaylan Frankin, Gibraltar Carlson; Joel Wilson, Petoskey.

Running Back

Alec Headley, Hudsonville Unity Christian; Konner Near, St. Johns; Donovan Webb, Holland; Kyle Washington, Hazel Park; James Grams, Madison Heights Lamphere; Ky'Ren Cunningham, Orchard lake St. Mary's; Sincere Perkins, Ortonville-Brandon; Terrell Huguley, Romulus; Cameron Rogers, Riverview;

Wide Receiver

Brandon Huff, Alma; Will Hawkins, Grand Rapids Forest Hills Northern; James Patrick, Grand Rapids Christian; Brady Howe, Holland Christian

Linemen

Tyler Huenemann, Mount Pleasant; Eric Lehmann, Bay City Central; Evan Gast, Byron Center; Adam DeKoster, Wyoming Godwin Heights; Spencer Holstege, Grand Rapids South Christian; Aidan Burns, Grand Rapids Catholic Central; John O'Brian, Charlotte; Anthony Bradford, Muskegon; Mykel Thornton, East Lansing; Joseph Crook, Lansing Sexton; Luzander Granderson, Lansing Sexton; Ryan McCafferty, Battle Creek Harper Creek; Tyler Moore, Three Rivers; Cole Schut, Holland; Tyler Hill, Stevensville-Lakeshore; Trevor Dilley, St. Joseph; Mikel Seals-Porter, Benton Harbor; Darrius Clayton, Benton Harbor; Jack Thayer, Corunna; Marshawn Kneeland, Wyoming Godwin Heights; Zach Hilliard, Madison Heights Lamphere; Ryan Beauchamp, Ortonville-Brandon; Joseph DePillo, Pontiac Notre Dame Prep; Jack DeMare, Riverview; Jacob Kochanny, Cadillac.

Linebacker

Trevor Brock, Fowlerville; Ben Casterline Grand Rapids Forest Hills Northern; Eduardo Bernal, Kelloggsville; Toby Hulst, Grand Rapids South Christian; Toby Nikodemski, Coopersville; Brett Taylor, Comstock Park; Jimmy Anderson, Parma Western; Ross Bolman, Zeeland West; Kyle Shridger, Edwardsburg; Kelson Conners, Flint Powers; Jacob Simons, Gibraltar Carlson; Cameron Smith, Dearborn Divine Child

Defensive Back

Anthony Ladd, Grand Rapids Christian; Sean Branch, Stevensville-Lakeshore; Daniel Nemmert, Pontiac Notre Dame Prep; Davion Hightower, Detroit Cody

Specialist

Nate Magnusson, Haslett; Jaden Thelen, Haslett; Kaden Heins, Lake Odessa-Lakewood; Leviticus Fielder, Detroit Cody

Kicker

Pierson Cooke, Cranbrook

Coach

Rob Zimmerman, DeWitt

Trending