74
      Saturday
      74 / 61
      Sunday
      75 / 62
      Monday
      81 / 66

      Bellaire evens up with GSM girls in the standings

      stock photo

      A Ski-Valley championship is on the line for Bellaire as they hosted the Lady Snowbirds of Gaylord St. Mary Thursday night. Click the video link to see what went down (if you didn't already read the title).

      BOYS' BASKETBALL

      Addison 71, Manchester 37

      Alpena 70, Cadillac 46

      Bay City John Glenn 61, Tawas 41

      Bay City Western 64, Bay City Central 21

      Bellevue 49, Colon 38

      Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 65, Novi Franklin Roads Christian 56

      Burr Oak 68, Hillsdale Academy 54

      Burton Bendle 65, Byron 26

      Burton St. Thomas More 95, Burton Faith 22

      Clinton Township Clintondale 71, St. Clair Shores Lakeview 56

      Detroit Old Redford 69, Dearborn Advanced Technology 53

      Dundee 71, Hudson 32

      Ferndale University 72, Pontiac Notre Dame Prep 60

      Flint Carman-Ainsworth 61, Davison 56

      Flint International 62, Akron-Fairgrove 49

      Flint Southwestern 77, Detroit Central 54

      Flushing 67, Flint Powers 61

      Frankel Jewish Academy 65, Detroit Cristo Rey 44

      Gaylord St. Mary 54, Central Lake 51

      Genesee 48, Webberville 44

      Grosse Pointe North 88, Warren Mott 72

      Grosse Pointe Woods University Liggett 69, Plymouth Christian 55

      Harper Woods Chandler Park Academy 58, Detroit Western International 55

      Hillsdale 55, Erie-Mason 36

      Ida 75, Brooklyn Columbia Central 60

      Ironwood 77, Solon Springs, Wis. 43

      Lake Leelanau St. Mary 56, Burt Lake Northern Michigan Christian Academy 17

      Lapeer East 54, Flint Kearsley 38

      Livonia Franklin 49, South Lyon East 43

      Mackinaw City 80, Alba 49

      Macomb Dakota 62, Port Huron Northern 48

      Maplewood Baptist 66, Ojibwe Charter 27

      Mason County Central 66, Hart 37

      Mendon 75, Centreville 39

      Milford 45, Walled Lake Northern 36

      Montague 75, Muskegon Oakridge 72

      Munising 72, Eben Junction Superior Central 37

      Muskegon Heights 99, Cheboygan 65

      Negaunee 61, Marquette 55

      New Haven 81, Sterling Heights 77

      Novi 53, Wayne Memorial 49

      Onsted 59, Blissfield 58

      Owendale-Gagetown 66, Mayville 34

      Peck 67, Burton Genesee Christian 49

      Port Huron 67, Madison Heights Madison 58

      Rochester Hills Christian School 70, Springfield Christian 25

      Roseville 63, Harper Woods 44

      Saline Washtenaw Christian 46, Ann Arbor Central Academy 43

      Shelby 46, North Muskegon 36

      St. Clair 52, Clawson 46

      Taylor Trillium Academy 67, Dearborn Riverside Academy-West 38

      Traverse City Christian 52, Manistee 48

      Warren Fitzgerald 53, Fair Haven-Anchor Bay 51

      Waterford Mott 56, Pinckney 52

      Watersmeet 49, Chassell 33

      Whitehall 79, Ravenna 49

      Yale 69, Almont 22

      KLAA Tournament

      Kensington Bracket

      Quarterfinal

      Canton Salem 67, Plymouth 47

      Northville 39, Canton 36

      South Lyon 53, Livonia Churchill 48

      Westland John Glenn 48, Livonia Stevenson 35

      Lakes Bracket

      Quarterfinal

      Howell 53, Waterford Kettering 38

      Walled Lake Central 39, Brighton 19

      Walled Lake Western 59, Grand Blanc 54

      White Lake Lakeland 44, Hartland 26

      POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

      Cooks Big Bay de Noc vs. Stephenson, ppd.

      GIRLS' BASKETBALL

      Akron-Fairgrove 50, Flint International 33

      Ann Arbor Skyline 55, Ann Arbor Gabriel Richard 41

      Ashley 46, Coleman 43

      Au Gres-Sims 52, Atlanta 20

      Bay City Central 58, Bay City Western 45

      Bay City John Glenn 69, Tawas 43

      Beal City 55, Manton 39

      Bear Lake 80, Brethren 50

      Beaverton 62, Houghton Lake 29

      Bellaire 38, Gaylord St. Mary 31

      Bellevue 46, Colon 32

      Benzonia Benzie Central 50, Mesick 40

      Berkley 42, Ferndale 38

      Big Rapids 54, Holton 38

      Birch Run 40, Otisville Lakeville 32

      Birmingham Groves 51, Farmington 49

      Breckenridge 40, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 35

      Byron 37, Burton Bendle 30

      Calumet 44, West Iron County 39

      Camden-Frontier 57, Waldron 33

      Carrollton 45, Ithaca 42

      Carson City-Crystal 64, Blanchard Montabella 29

      Carsonville-Port Sanilac 39, Peck 32

      Cass City 50, Bay City All Saints 16

      Clare 61, Roscommon 27

      Clarkston 54, North Farmington 50

      Crystal Falls Forest Park 75, Iron Mountain North Dickinson 31

      Dearborn Heights Crestwood 25, Dearborn Fordson 22

      Deckerville 48, Port Hope 37

      Detroit Cesar Chavez 59, Dearborn Heights Star International 12

      Dollar Bay 44, Lake Linden-Hubbell 33

      Dryden 49, Burton Atherton 18

      Durand 50, Flint Beecher 39

      Eau Claire 49, Benton Harbor Countryside Academy 33

      Eben Junction Superior Central 58, Munising 26

      Elkton-Pigeon Bay Port Laker 48, Bad Axe 25

      Escanaba 56, Ishpeming 50

      Farmington Hills Harrison 54, Auburn Hills Avondale 26

      Flat Rock 40, Carleton Airport 33

      Flint Carman-Ainsworth 49, Davison 35

      Flint Hamady 49, Burton Bentley 19

      Flint Powers 28, Flushing 26

      Frankenmuth 49, Essexville Garber 18

      Frankfort 46, Maple City Glen Lake 37

      Fulton-Middleton 42, Bath 37

      Gibraltar Carlson 32, Melvindale 16

      Gladwin 82, Harrison 34

      Goodrich 56, Lake Fenton 33

      Grosse Ile 51, New Boston Huron 40

      Grosse Pointe Woods University Liggett 64, Plymouth Christian 51

      Gwinn 42, Norway 32

      Hancock 56, Republic-Michigamme 19

      Harbor Beach 21, Ubly 16

      Harbor Light Christian 43, Ellsworth 29

      Holland Black River 35, Wyoming Tri-unity Christian 32

      Houghton 74, Marquette 65

      Jackson East Jackson 65, Addison 53

      Johannesburg-Lewiston 66, Central Lake 45

      Jonesville 59, Quincy 44

      Kingston 53, Kinde-North Huron 30

      Kingston 53, Kinde-North Huron 30

      Laingsburg 48, Dansville 19

      Lake Orion 35, Rochester 29

      Lakeview 54, Stanton Central Montcalm 29

      Landmark Academy 38, Michigan School for the Deaf 27

      Lapeer East 42, Flint Kearsley 38

      Leroy Pine River 55, Lake City 23

      Lincoln-Alcona 67, Hillman 46

      Mackinaw City 65, Alba 14

      Macomb Dakota 60, Roseville 35

      Macomb Lutheran North 39, Saline 23

      Madison Heights Bishop Foley 58, Livonia Ladywood 50

      Mancelona 50, Fife Lake Forest Area 18

      Manistee Catholic Central 47, Baldwin 22

      Marcellus Howardsville Christian 37, Watervliet Grace Christian 26

      Marion 52, Evart 36

      Marysville 52, Marine City 22

      Mason County Eastern 33, Walkerville 27

      Mayville 40, Caseville 16

      McBain 78, McBain Northern Michigan Christian 37

      Mendon 60, Centreville 9

      Michigan Center 35, Manchester 32

      Millington 49, Caro 30

      Mio 63, Oscoda 33

      Monroe Jefferson 39, Milan 18

      Napoleon 60, Hanover-Horton 20

      New Lothrop 36, Morrice 14

      Newaygo 55, White Cloud 39

      North Branch 40, Bridgeport 32

      Oconto, Wis. 59, Menominee 28

      Onaway 57, Pellston 29

      Onekama 62, Pentwater 30

      Oxford 57, Bloomfield Hills 40

      Painesdale Jeffers 40, Ewen-Trout Creek 26

      Perry 51, Mount Morris 13

      Petersburg Summerfield 51, Adrian Lenawee Christian 45

      Pewamo-Westphalia 45, Saranac 20

      Pickford 60, Engadine 39

      Pittsford 65, North Adams-Jerome 25

      Portland St. Patrick 52, Potterville 22

      Posen 60, Twining Arenac Eastern 42

      Remus Chippewa Hills 49, Morley-Stanwood 43

      Riverview 44, Monroe St. Mary Catholic Central 41

      Rogers City 60, Whittemore-Prescott 13

      Romeo 54, Sterling Heights Stevenson 41

      Saginaw 75, Saginaw Arthur Hill 42

      Saginaw Valley Lutheran 60, St. Charles 50

      Sanford-Meridian 49, Farwell 39

      Southfield 54, Ferndale University 6

      Southfield Christian 41, Auburn Hills Oakland Christian 29

      Southfield Lathrup 45, Rochester Hills Stoney Creek 38

      Southgate Anderson 67, Brownstown Woodhaven 65

      Springport 39, Reading 34

      St. Clair Shores Lake Shore 46, Fair Haven-Anchor Bay 40

      St. Louis 54, Merrill 19

      Standish-Sterling 82, Pinconning 43

      Sterling Heights Parkway Christian 58, Taylor Baptist Park 46

      Trenton 40, Lincoln Park 31

      Troy 40, Rochester Adams 38

      Troy Athens 60, Royal Oak 51

      Utica 44, St. Clair 36

      Vandercook Lake 44, Grass Lake 41

      Webberville 39, Genesee 31

      West Bloomfield 61, Pontiac 15

      Wolverine 50, Vanderbilt 6

      Yale 53, Almont 24

      Ypsilanti 65, Redford Union 27

      Ypsilanti Arbor Prep 60, Belleville 19

      Detroit Public School League Tournament

      Semifinal

      Detroit Cass Tech 55, Detroit Cody 29

      Detroit King 61, Detroit Renaissance 38

      POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

      Rapid River vs. Powers North Central, ppd. to Feb 14.