71
      Friday
      75 / 60
      Saturday
      73 / 60
      Sunday
      75 / 62

      Boys basketball district scores 3/6/13

      BOYS' BASKETBALL

      Class A

      District Semifinal

      Waterford Mott 60, Troy 39

      District 1

      Kalamazoo Loy Norrix 61, Mattawan 31

      Portage Central 46, St. Joseph 45

      District 2

      Holt 55, Battle Creek Central 49

      Jackson 63, Mason 44

      District 3

      East Lansing 67, Lansing Everett 59

      Lansing Waverly 57, DeWitt 52

      District 4

      Grand Rapids Christian 72, East Kentwood 63

      Grand Rapids Union 59, Caledonia 50

      District 5

      Hudsonville 50, Zeeland East 46

      Jenison 49, Byron Center 48

      District 6

      Grand Haven 49, Fruitport 26

      Muskegon 65, Muskegon Mona Shores 42

      District 7

      Grand Rapids Northview 53, Grand Rapids Forest Hills Central 47

      Lowell 53, Grand Rapids Forest Hills Northern 47

      District 8

      Fenton 46, Ortonville Brandon 31

      Grand Blanc 78, Linden 30

      District 9

      Lapeer West 63, Flint Kearsley 53

      Swartz Creek 63, Flint Carman-Ainsworth 55

      District 10

      Saginaw 73, St. Johns 43

      Saginaw Arthur Hill 90, Clio 49

      District 11

      Midland 51, Bay City Western 45

      Midland Dow 58, Saginaw Heritage 37

      District 12

      Alpena 56, Sault Area 41

      Marquette 54, Traverse City Central 51, OT

      District 13

      Milan 77, Saline 55

      Temperance Bedford 60, Ypsilanti Lincoln 58

      District 14

      Gibraltar Carlson 62, Wyandotte Roosevelt 57

      Taylor Kennedy 54, Brownstown Woodhaven 42

      District 15

      Romulus 76, Belleville 41

      Westland John Glenn 58, Inkster 43

      District 16

      Dearborn Fordson 52, Lincoln Park 46

      Dearborn Heights Crestwood 52, Dearborn 48

      District 17

      Ann Arbor Huron 57, Dexter 22

      Ypsilanti 39, Ann Arbor Skyline 35

      District 18

      Plymouth 36, Detroit Catholic Central 26

      District 19

      Livonia Stevenson 51, Livonia Franklin 45

      Redford Thurston 66, Livonia Churchill 55

      District 20

      Detroit Cass Tech 62, Detroit Denby 31

      Detroit Pershing 61, Detroit Western International 42

      District 21

      Detroit Renaissance 69, Farmington 60

      Detroit U-D Jesuit 73, Detroit Mumford 66

      District 22

      Detroit Southeastern 71, Detroit East English 47

      St. Clair Shores Lakeview 76, Grosse Pointe South 56

      District 23

      Warren Cousino 59, Warren Mott 55

      Warren De La Salle 59, Warren Woods Tower 57, OT

      District 24

      Birmingham Groves 59, Southfield Lathrup 56

      Southfield 66, Oak Park 59

      District 25

      North Farmington 59, Walled Lake Northern 42

      Walled Lake Central 43, White Lake Lakeland 30

      District 26

      Howell 52, Brighton 38

      South Lyon 42, Milford 32

      District 27

      Bloomfield Hills Lahser 75, Birmingham Brother Rice 42

      Orchard Lake St. Mary 65, Birmingham Seaholm 56

      District 28

      Clinton Township Chippewa Valley 49, Stevensville Lakeshore 32

      Sterling Heights 45, Roseville 34

      District 29

      Troy Athens 71, Pontiac 67

      District 30

      Rochester Adams 71, Oxford 37

      Romeo 52, Clarkston 48

      District 31

      Rochester 60, Utica 51

      Sterling Heights Stevenson 50, Utica Eisenhower 47

      District 32

      Macomb L'Anse Creuse North 58, Macomb Dakota 46

      Port Huron 51, Fair Haven-Anchor Bay 46

      Class B

      District Semifinal

      District 33

      Benton Harbor 70, Buchanan 55

      Stevensville Lakeshore 50, Berrien Springs 29

      District 34

      Sturgis 41, Paw Paw 39

      Three Rivers 61, Vicksburg 49

      District 35

      Battle Creek Harper Creek 58, Marshall 38

      Battle Creek Pennfield 49, Parchment 45

      District 36

      Eaton Rapids 57, Parma Western 56

      Olivet 58, Leslie 42

      District 37

      Brooklyn Columbia Central 57, Stockbridge 54

      Jackson Lumen Christi 66, Onsted 44

      District 38

      Adrian 59, Dundee 40

      Tecumseh 35, Carleton Airport 32

      District 40

      Dearborn Heights Robichaud 55, Melvindale 33

      River Rouge 50, Dearborn Divine Child 45

      District 41

      Detroit Douglass 60, Detroit Central 47

      Detroit HFA 42, Detroit Northwestern 39

      District 42

      Ferndale University 61, Warren Fitzgerald 56, 2OT

      Southfield Bradford Academy 74, Hazel Park 52

      District 43

      Detroit Osborn 83, Warren Lincoln 74

      Harper Woods Chandler Park Academy 91, Center Line 50

      District 44

      Clawson 48, Macomb Lutheran North 47

      Detroit Country Day 87, Madison Heights Lamphere 41

      District 45

      Ann Arbor Gabriel Richard 71, Livonia Clarenceville 54

      Detroit Community 83, Detroit Cesar Chavez 30

      District 46

      Lansing Catholic 72, Haslett 50

      Lansing Sexton 58, Perry 33

      District 47

      Hastings 59, Lake Odessa Lakewood 40

      Portland 52, Ionia 45

      District 48

      Plainwell 64, Otsego 62

      South Haven 70, Allegan 44

      District 49

      Hamilton 58, Holland Christian 56

      Hudsonville Unity Christian 42, Allendale 28

      District 50

      Grand Rapids South Christian 90, Grand River Prep 48

      Wyoming Godwin Heights 64, Wayland 60

      District 51

      Comstock Park 49, Grand Rapids Forest Hills Eastern 46, OT

      Grand Rapids Catholic Central 41, Grand Rapids Creston 39

      District 52

      Spring Lake 51, Muskegon Orchard View 35

      Whitehall 50, Muskegon Oakridge 48

      District 53

      Fremont 68, Howard City Tri-County 53

      Sparta 65, Grant 49

      District 54

      Alma 52, Belding 43

      Shepherd 48, Stanton Central Montcalm 43

      District 55

      Corunna 73, Goodrich 49

      Flint Southwestern 64, Lake Fenton 35

      District 56

      Marysville 41, St. Clair 32

      Richmond 42, Marine City 34

      District 57

      Croswell-Lexington 57, Almont 38

      Imlay City 53, Yale 46

      District 58

      Flint Powers 55, Flint Northwestern 53

      Millington 66, Caro 57

      District 59

      Bridgeport 63, Freeland 53

      Saginaw Swan Valley 55, Carrollton 47

      District 60

      Bay City John Glenn 63, Standish-Sterling 56

      Essexville Garber 69, Midland Bullock Creek 56

      District 61

      Big Rapids 76, Farwell 31

      Reed City 66, Clare 38

      District 62

      Cadillac 68, Benzonia Benzie Central 33

      Ludington 66, Mason County Central 56

      District 63

      Grayling 88, Kalkaska 38

      West Branch Ogemaw Heights 53, Cheboygan 43

      District Final

      District 64

      Gladstone 64, Menominee 61

      Class C

      District Semifinal

      District 65

      Bridgman 48, New Buffalo 39

      Watervliet 62, Niles Brandywine 46

      District 66

      Decatur 62, Marcellus 34

      White Pigeon 64, Constantine 42

      District 67

      Bloomingdale 46, Hartford 25

      Kalamazoo Hackett Catholic Central 73, Kalamazoo Christian 61

      District 68

      Quincy 46, Bronson 44

      Schoolcraft 50, Reading 34

      District 69

      Adrian Madison 46, Sand Creek 40

      Hillsdale 64, Addison 45

      District 70

      Monroe St. Mary Catholic Central 70, Ottawa Lake Whiteford 49

      Petersburg Summerfield 61, Blissfield 49

      District 71

      Ecorse 81, Dearborn Riverside Academy-West 41

      Melvindale Academy for Business And Tech 56, Riverview Gabriel Richard 33

      District 73

      Detroit Loyola 62, Detroit Allen 59

      Detroit PEC Prep 57, Highland Park Renaissance 38

      District 74

      Ann Arbor Greenhills 53, Ypsilanti Arbor Prep 36

      Clinton 62, Ypsilanti Willow Run 49

      District 75

      Hanover-Horton 66, Homer 52

      Jackson East Jackson 56, Vandercook Lake 55

      District 76

      Galesburg-Augusta 53, Delton Kellogg 37

      Vermontville Maple Valley 44, Albion 41

      District 77

      Fennville 57, Saugatuck 44

      Muskegon Heights 66, North Muskegon 53

      District 78

      Grand Rapids NorthPointe Christian 62, Grand Rapids Wellspring 16

      Grandville Calvin Christian 66, Grand Rapids Covenant Christian 53

      District 79

      Carson City-Crystal 49, Bath 47

      Laingsburg 44, Pewamo-Westphalia 33

      District 80

      Auburn Hills Oakland Christian 54, Royal Oak Shrine 48

      Madison Heights Bishop Foley 61, Rochester Hills Lutheran Northwest 53

      District 81

      Mount Clemens 64, Grosse Pointe Woods University Liggett 60

      New Haven 58, Harper Woods 40

      District 82

      Marlette 67, Memphis 24

      Sandusky 56, Mayville 29

      District 83

      Flint Beecher 73, Burton Atherton 23

      Flint Hamady 76, Burton Bendle 18

      District 84

      Montrose 59, Vassar 44

      Reese 56, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 51

      District 85

      Hemlock 82, Merrill 53

      Saginaw Valley Lutheran 52, St. Charles 37

      District 86

      Beaverton 74, Breckenridge 38

      Ithaca 49, Coleman 47

      District 87

      Kent City 57, Blanchard Montabella 40

      Morley-Stanwood 66, Ravenna 44

      District 88

      Hart 42, Holton 32

      Shelby 83, Montague 71

      District 89

      Leroy Pine River 84, Lake City 51

      McBain 67, Manton 37

      District 90

      Harbor Beach 58, Elkton-Pigeon Bay Port Laker 45

      Unionville-Sebewaing 48, Cass City 43

      District 91

      Lincoln-Alcona 46, Oscoda 36

      Tawas 46, Whittemore-Prescott 39

      District 92

      Maple City Glen Lake 58, East Jordan 33

      Traverse City St. Francis 67, Boyne City 65

      District 93

      Harbor Springs 62, Newberry 41

      Manistique 73, Indian River-Inland Lakes 52

      District 96

      Houghton 68, Hancock 31

      Ironwood 42, L'Anse 40

      District Final

      District 72

      Detroit Consortium 70, Detroit Edison 19

      District 95

      Norway 50, West Iron County 45

      District First Round

      District 94

      Gwinn 55, Ishpeming 51

      Negaunee 60, Ishpeming Westwood 34

      Class D

      District Semifinal

      District 97

      Covert 90, St. Joseph Lake Michigan Catholic 68

      St. Joseph Michigan Lutheran 65, Eau Claire 57, OT

      District 98

      Climax-Scotts 45, Marcellus Howardsville Christian 33

      Colon 73, Athens 68, 2OT

      District 99

      Hillsdale Academy 70, North Adams-Jerome 64

      Hillsdale Will Carleton Academy 50, Litchfield 45

      District 100

      Adrian Lenawee Christian 61, Pittsford 51

      Morenci 56, Waldron 35

      District 101

      Allen Park Inter-City Baptist 55, Plymouth Christian 36

      District 102

      Pinckney Livingston 59, Ann Arbor Central Academy 48

      Saline Washtenaw Christian 66, Ypsilanti Calvary Christian 42

      District 103

      Southfield Christian 69, Detroit Universal 18

      District 104

      Bloomfield Hills Roeper 59, Macomb Christian 23

      Waterford Our Lady 77, Eastpointe Eaton Academy 66

      District 105

      Merritt Academy 50, Marine City Cardinal Mooney 42

      Peck 54, Landmark Academy 24

      District 106

      Clarkston Everest Catholic 55, Burton Genesee Christian 31

      Flint Madison 75, Burton Faith 62

      District 107

      Lansing Christian 81, Webberville 37

      District 108

      Bellevue 58, Jackson Christian 50

      Tekonsha 69, Marshall Academy 33

      District 109

      Battle Creek St. Philip 74, Kalamazoo Heritage Christian 63

      Kalamazoo Phoenix 72, Martin 38

      District 110

      Holland Calvary 53, Hudsonville Freedom Christian 47

      Wyoming West Michigan Lutheran 69, Wyoming Potter's House Christian 34

      District 111

      Fremont Providence Christian 57, Muskegon WayPoint 52

      Muskegon Catholic Central 58, Fruitport Calvary Christian 39

      District 112

      Fowler 50, Portland St. Patrick 43

      Fulton-Middleton 78, Ashley 42

      District 113

      Carsonville-Port Sanilac 63, Kinde-North Huron 33

      Kingston 52, Deckerville 48

      District 114

      Akron-Fairgrove 63, Caseville 32

      Saginaw Buena Vista 83, Bay City All Saints 63

      District 115

      Beal City 55, Mount Pleasant Sacred Heart 52

      McBain Northern Michigan Christian 55, Marion 41

      District 116

      Baldwin 64, Brethren 40

      Manistee Catholic Central 61, Pentwater 49

      District 117

      Frankfort-Elberta 65, Bear Lake 55

      Onekama 72, Mesick 55

      District 118

      Suttons Bay 47, Northport 23

      Traverse City Christian 65, Leland 64, OT

      District 119

      Au Gres-Sims 65, Twining Arenac Eastern 38

      Mio 72, Hale 42

      District 120

      Hillman 71, Atlanta 56

      Posen 72, Onaway 67

      District 121

      Bellaire 42, Boyne Falls 28

      Central Lake 62, Ellsworth 44

      District 122

      Burt Lake Northern Michigan Christian Academy 60, Alanson-Littlefield 43

      Pellston 61, Wolverine 45

      District 123

      St. Ignace LaSalle 80, Mackinac Island 21

      District 124

      Brimley 64, Pickford 43

      Cedarville 71, DeTour 52

      District 125

      Eben Junction Superior Central 41, Munising 36

      District 126

      Iron Mountain North Dickinson 61, Bark River-Harris 52

      Powers North Central 65, Carney-Nadeau 54

      District 127

      Bessemer 54, Ewen-Trout Creek 53

      Crystal Falls Forest Park 65, Wakefield-Marenisco 61

      District 128

      Chassell 51, Baraga 29

      Lake Linden-Hubbell 51, Painesdale Jeffers 38