63
      Monday
      85 / 63
      Tuesday
      89 / 70
      Wednesday
      90 / 68

      Boys basketball regional scores 3/11/13

      BOYS' BASKETBALL

      Class A

      Regional Semifinal

      Birmingham Groves 64, Detroit U-D Jesuit 62

      Bloomfield Hills Lahser 70, Troy Athens 61

      Detroit Pershing 73, Redford Thurston 40

      Detroit Southeastern 51, Warren Cousino 31

      Grand Rapids Christian 64, Lansing Waverly 61

      Hudsonville 64, Grand Rapids Forest Hills Northern 60

      Kalamazoo Loy Norrix 73, Holt 61

      Lapeer West 65, Grand Blanc 43

      Macomb L'Anse Creuse North 43, Clinton Township Chippewa Valley 41

      Milan 61, Gibraltar Carlson 30

      Muskegon 53, Marquette 49

      Rochester 59, Romeo 43

      Romulus 72, Dearborn Fordson 43

      Saginaw 68, Midland 50

      South Lyon 52, North Farmington 32

      Ypsilanti 77, Canton 64

      Class B

      Regional Semifinal

      Big Rapids 61, Alma 50

      Cadillac 62, Bay City John Glenn 39

      Detroit Community 55, River Rouge 49

      Detroit Country Day 75, Harper Woods Chandler Park Academy 57

      Detroit Douglass 48, Ferndale University 27

      Flint Powers 65, Saginaw Swan Valley 49

      Grayling 73, Gladstone 68

      Hudsonville Unity Christian 47, Hastings 33

      Jackson Lumen Christi 75, Olivet 28

      Lansing Sexton 65, Flint Southwestern 52

      South Haven 64, Battle Creek Harper Creek 48

      Sparta 49, Spring Lake 48

      St. Clair 50, Imlay City 44

      Stevensville Lakeshore 37, Sturgis 36

      Trenton 64, Adrian 42

      Wyoming Godwin Heights 79, Comstock Park 72

      Class C

      Regional Semifinal

      Beaverton 60, Morley-Stanwood 45

      Clinton 52, Hanover-Horton 39

      Detroit Consortium 76, Melvindale Academy for Business And Tech 61

      Flint Beecher 83, Harbor Beach 46

      Houghton 45, Norway 28

      Laingsburg 61, Grandville Calvin Christian 52

      Madison Heights Bishop Foley 63, Detroit Loyola 61

      Maple City Glen Lake 70, Lincoln-Alcona 44

      Monroe St. Mary Catholic Central 59, Hillsdale 48

      Mount Clemens 51, Marlette 39

      Muskegon Heights 58, Galesburg-Augusta 44

      Negaunee 64, Harbor Springs 37

      Saginaw Valley Lutheran 55, Montrose 48

      Schoolcraft 42, Bloomingdale 36

      Shelby 79, Leroy Pine River 57

      White Pigeon 41, Bridgman 33

      Class D

      Regional Semifinal

      Adrian Lenawee Christian 53, Hillsdale Academy 32

      Allen Park Inter-City Baptist 81, Pinckney Livingston 37

      Beal City 70, Mio 47

      Bellaire 43, Suttons Bay 37

      Cedarville 82, St. Ignace LaSalle 63

      Climax-Scotts 59, Covert 53

      Crystal Falls Forest Park 49, Chassell 47

      Eben Junction Superior Central 64, Powers North Central 61

      Frankfort-Elberta 69, Baldwin 65

      Hillman 69, Pellston 32

      Lansing Christian 79, Clarkston Everest Catholic 53

      Muskegon Catholic Central 56, Fowler 44

      Peck 57, Bloomfield Hills Roeper 49

      Saginaw Buena Vista 41, Carsonville-Port Sanilac 35

      Southfield Christian 68, Bellevue 44

      Wyoming Tri-unity Christian 60, Kalamazoo Phoenix 44