MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Buckley blasts Hale, Suttons Bay shocks another in regional semifinals

The Norsemen pulled off another upset of a top ten ranked team in Class D by defeating Bellaire in the regional semifinals 50-41 on Monday night. They will play Buckley for the regional title on Wednesday.

TRAVERSE CITY -- High school boys basketball quickly shifted from district finals on Friday to regional semifinals on Monday night.

The Class D regional at Traverse City Central has one undefeated team, two from the top ten rankings and one Cinderalla looking to make a great run this tournament.

Buckley started off the regional semis with another dominant win, this time over Hale 69-37.

The Bellaire and Suttons Bay game had a little more intrigue to it. After knocking off top ten ranked Frankfort on Friday night, the Norsemen topped their second top ten ranked team in Bellaire with a 50-41 win over the Eagles. That mean's it will be Buckley against Suttons Bay for the regional championship on Wednesday.

AP MONDAY SCOREBOARD:

BOYS' BASKETBALL

Class A

Regional Semifinal

Ann Arbor Pioneer 59, Brownstown Woodhaven 55

Clarkston 68, Macomb Dakota 48

Detroit Cass Tech 65, Dearborn Fordson 23

Detroit U-D Jesuit 75, Westland John Glenn 57

East Lansing 74, Battle Creek Central 50

Grand Rapids Christian 64, Muskegon 26

Holland West Ottawa 60, Grand Rapids Forest Hills Northern 25

Kalamazoo Central 69, Holt 50

Novi 72, Walled Lake Western 71, OT

Rochester Hills Stoney Creek 53, Linden 39

Romulus 72, Belleville 55

Saginaw 56, Flushing 52

Traverse City West 63, Mount Pleasant 56

Troy 65, St. Clair Shores Lake Shore 42

Warren De La Salle 49, Clinton Township Chippewa Valley 37

West Bloomfield 59, Howell 51

Class B

Regional Semifinal

Benton Harbor 58, Battle Creek Harper Creek 44

DCP-Northwestern 72, Hazel Park 64

Dearborn Divine Child 64, Milan 53

Detroit Osborn 77, Detroit Ford 74, OT

Frankenmuth 73, Alma 50

Gladstone 74, Grayling 69

Grand Rapids Catholic Central 52, Grant 31

Lake Fenton 55, Freeland 52

Ludington 62, Clare 45

New Haven 97, Flint Northwestern 66

Pontiac Notre Dame Prep 65, Almont 39

Portland 55, Olivet 52

River Rouge 55, Chelsea 31

Spring Lake 53, Hudsonville Unity Christian 46

Wayland Union 67, Three Rivers 44

Williamston 69, Wyoming Godwin Heights 65

Class C

Regional Semifinal

Adrian Madison 59, Ann Arbor Greenhills 52

Beaverton 53, Leroy Pine River 47

Boyne City 53, Whittemore-Prescott 33

Brown City 59, Millington 55

Detroit Cornerstone 65, Ecorse 30

Detroit Edison(DEPSA) 80, Warren Michigan Collegiate 50

Flint Beecher 95, Unionville-Sebewaing 64

Grand Rapids Covenant Christian 56, Pewamo-Westphalia 52, 2OT

Iron Mountain 66, Newberry 37

Kalamazoo Christian 53, Schoolcraft 47, OT

Manton 46, Maple City Glen Lake 38

Monroe St. Mary Catholic Central 61, Michigan Center 46

Muskegon Heights 66, Galesburg-Augusta 29

Negaunee 65, Calumet 43

Quincy 64, Cassopolis 60

Saginaw Nouvel 52, Mason County Central 44

Class D

Regional Semifinal

Baldwin 60, Muskegon Catholic Central 37

Bellevue 64, Marcellus 49

Benton Harbor DREAM 61, Marshall Academy 50

Buckley 69, Hale 37

Detroit Public Safety 69, Sterling Heights Parkway Christian 60

Flint International 57, Peck 53

Fowler 62, Bay City All Saints 58

Hillman 78, Cedarville 50

Lansing Christian 60, Morenci 22

Pellston 63, Engadine 59, OT

Plymouth Christian 53, Hillsdale Academy 46

Powers North Central 75, Dollar Bay 73

Rapid River 63, Ewen-Trout Creek 56

Southfield Christian 52, Auburn Hills Oakland Christian 41

Suttons Bay 50, Bellaire 41

Wyoming Tri-unity Christian 63, Mount Pleasant Sacred Heart 37

Trending