67
      Saturday
      83 / 60
      Sunday
      82 / 61
      Monday
      86 / 64

      Hometown Highlights: 11/1/13

      Its playoff time in northern Michigan! Click the video link for highlights of the pre-district round from Friday night.


      PREP FOOTBALL


      Division 1


      Pre-District


      Brighton 14, Grand Blanc 7


      Clarkston 30, Oxford 27


      Clinton Township Chippewa Valley 49, Macomb L'Anse Creuse North 27


      Detroit Catholic Central 35, Northville 14


      Flint Carman-Ainsworth 47, Holt 7


      Hudsonville 40, East Kentwood 20


      Macomb Dakota 19, Warren De La Salle 14


      Rochester Adams 17, Rochester Hills Stoney Creek 6


      Rockford 19, Traverse City West 0


      Romeo 24, Lake Orion 21


      Saline 35, Belleville 3


      Temperance Bedford 28, Westland John Glenn 6


      Walled Lake Northern 28, Waterford Kettering 14


      Walled Lake Western 44, Canton 41


      Warren Mott 14, Dearborn Fordson 0


      Division 2


      Pre-District


      Battle Creek Lakeview 31, Portage Northern 7


      Birmingham Brother Rice 42, Birmingham Groves 0


      Birmingham Seaholm 17, Southfield 16


      Detroit East English 41, Grosse Pointe North 7


      Detroit King 32, Detroit Cody 6


      Farmington Hills Harrison 49, North Farmington 7


      Lowell 34, Muskegon Mona Shores 24


      Midland Dow 30, Fenton 21


      Muskegon 49, Muskegon Reeths-Puffer 14


      Oak Park 41, Detroit Renaissance 18


      Pinckney 14, South Lyon 10


      Portage Central 38, Lansing Everett 6


      Taylor Truman 36, Allen Park 19


      Wyandotte Roosevelt 45, Ypsilanti Lincoln 40


      Division 3


      Pre-District


      Byron Center 28, Battle Creek Harper Creek 3


      DeWitt 14, Haslett 6


      Eaton Rapids 59, Charlotte 21


      Linden 10, Lapeer West 7


      Melvindale 34, Riverview 17


      Milan 26, Redford Thurston 14


      Sault Area 42, Ionia 12


      St. Clair 47, Detroit Old Redford 14


      St. Joseph 16, Sturgis 0


      Stevensville Lakeshore 28, Coldwater 21


      Tecumseh 27, Mason 7


      Wayland 38, Plainwell 28


      Zeeland West 44, Zeeland East 13


      Division 4


      Pre-District


      Allendale 24, Grand Rapids Catholic Central 21


      Battle Creek Pennfield 21, Paw Paw 17


      Belding 21, Spring Lake 20


      Cadillac 36, Remus Chippewa Hills 0


      Comstock Park 43, Fremont 13


      Detroit Country Day 49, Clawson 14


      Dowagiac Union 21, Edwardsburg 17


      Grand Rapids South Christian 35, Otsego 7


      Lake Fenton 35, Williamston 15


      Lansing Sexton 58, Corunna 6


      Pontiac Notre Dame Prep 33, Dearborn Heights Robichaud 6


      Richmond 47, Harper Woods Chandler Park Academy 30


      Saginaw Swan Valley 14, Yale 13


      Division 5


      Pre-District


      Detroit University Prep 42, Clinton Township Clintondale 34


      Frankenmuth 31, Freeland 13


      Gladwin 27, Kalkaska 21


      Grand Rapids West Catholic 27, Portland 14


      Lansing Catholic 41, Ovid-Elsie 21


      Livonia Clarenceville 51, Warren Michigan Collegiate 21


      Millington 28, Almont 21


      Monroe St. Mary Catholic Central 30, River Rouge 14


      Muskegon Oakridge 35, Newaygo 14


      Olivet 14, Hopkins 6


      Parchment 40, Jackson Lumen Christi 35


      Reed City 49, Clare 7


      Standish-Sterling 21, Kingsley 14


      Division 6


      Pre-District


      Boyne City 27, Elk Rapids 6


      Clinton 42, Whitmore Lake 6


      Flint Beecher 48, Byron 13


      Grandville Calvin Christian 14, Grand Rapids NorthPointe Christian 12


      Grass Lake 31, Manchester 10


      Hillsdale 29, Jonesville 14


      Ithaca 36, Sanford-Meridian 0


      Madison Heights Madison 42, Burton Bendle 0


      Maple City Glen Lake 21, Lakeview 13


      Montrose 42, Reese 13


      Saginaw Nouvel 49, Marlette 27


      Schoolcraft 28, Niles Brandywine 21


      Shelby 35, Montague 23


      Watervliet 44, Hartford 0


      Division 7


      Pre-District


      Britton-Deerfield 42, Hudson 28


      Carson City-Crystal 21, Evart 6


      Cassopolis 30, St. Joseph Lake Michigan Catholic 7


      Decatur 28, Bridgman 14


      Elkton-Pigeon Bay Port Laker 27, Bath 14


      Harbor Beach 54, Auburn Hills Oakland Christian 0


      Homer 28, Reading 0


      Lake City 35, Whittemore-Prescott 12


      Lawton 21, Springport 6


      Lincoln-Alcona 38, McBain 28


      Madison Heights Bishop Foley 42, Royal Oak Shrine 10


      Pewamo-Westphalia 57, Saugatuck 21


      West Iron County 21, Traverse City St. Francis 7


      Division 8


      Pre-District


      Beal City 69, Mio 15


      Climax-Scotts 20, Bellevue 0


      Crystal Falls Forest Park 30, Bessemer 16


      Fowler 19, Baldwin 7


      Iron Mountain North Dickinson 41, Pickford 22


      Johannesburg-Lewiston 26, Atlanta 20


      L'Anse 52, Lake Linden-Hubbell 34


      Mount Pleasant Sacred Heart 28, Coleman 21


      Muskegon Catholic Central 42, Fulton-Middleton 14


      New Lothrop 35, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 0


      Ottawa Lake Whiteford 59, Sterling Heights Parkway Christian 6


      Powers North Central 35, Munising 21


      St. Ignace LaSalle 60, Hillman 19


      Eight-Player


      Regional Semifinal


      Battle Creek St. Philip 62, Waldron 6


      Engadine 28, Cedarville 26


      Lawrence 58, Burr Oak 8


      Owendale-Gagetown 51, Akron-Fairgrove 12


      Peck 32, Deckerville 14


      Rapid River 60, Posen 25

      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER