87
      Wednesday
      86 / 65
      Thursday
      86 / 66
      Friday
      87 / 67

      Hometown Highlights Pre-Districts

      Check out first round playoff action from across northern Michigan.

      Division 1

      Pre-District

      Ann Arbor Pioneer 34, Monroe 0

      Clarkston 41, Davison 0

      Dearborn 24, Dearborn Fordson 14

      Detroit Cass Tech 37, Grosse Pointe South 3

      Detroit Catholic Central 21, Hartland 15

      Grand Blanc 30, Flint Carman-Ainsworth 26

      Holland West Ottawa 21, Grand Ledge 14

      Lake Orion 35, Sterling Heights Stevenson 0

      Livonia Churchill 49, Livonia Stevenson 27

      Macomb Dakota 17, Clinton Township Chippewa Valley 7

      Macomb L'Anse Creuse North 35, Romeo 21

      Plymouth 40, Canton 28

      Rockford 38, Traverse City West 7

      Saline 16, Temperance Bedford 14

      Utica Eisenhower 28, Warren Mott 0

      Walled Lake Northern 41, Howell 27

      Division 2

      Pre-District

      Birmingham Brother Rice 40, Port Huron 26

      East Lansing 10, Lansing Everett 6

      Fenton 22, Farmington Hills Harrison 19

      Lowell 21, Grand Rapids Northview 0

      Mattawan 66, Battle Creek Lakeview 28

      Muskegon 34, Grand Rapids Kenowa Hills 21

      Oak Park 35, Detroit Cody 20

      Oxford 42, Birmingham Seaholm 8

      Portage Central 21, Portage Northern 17

      Southfield 22, Detroit King 19

      Taylor Truman 29, Allen Park 7

      Traverse City Central 48, Bay City Western 47

      Walled Lake Western 31, Farmington 28

      Wyandotte Roosevelt 31, Brownstown Woodhaven 14

      Division 3

      Pre-District

      Auburn Hills Avondale 21, Bloomfield Hills Lahser 19

      Battle Creek Harper Creek 35, Charlotte 21

      Detroit East English 63, Marysville 25

      DeWitt 34, Lapeer West 28, OT

      Grand Rapids Christian 38, Fruitport 6

      Hamilton 42, Edwardsburg 14

      Linden 55, Lansing Waverly 13

      Milan 14, Carleton Airport 7

      Orchard Lake St. Mary 59, South Lyon East 7

      Owosso 27, Cadillac 14

      Plainwell 35, Hastings 16

      St. Johns 21, Sault Area 20

      Stevensville Lakeshore 48, Holland Christian 28

      Tecumseh 27, Chelsea 20

      Zeeland West 46, Zeeland East 0

      Division 4

      Pre-District

      Comstock Park 14, Allendale 11

      Croswell-Lexington 21, Yale 14

      Dearborn Heights Robichaud 41, St. Clair Shores South Lake 6

      Detroit Country Day 35, Clinton Township Clintondale 0

      Dowagiac Union 36, Otsego 0

      Goodrich 30, Essexville Garber 20

      Grand Rapids Catholic Central 14, Hudsonville Unity Christian 0

      Grand Rapids South Christian 48, Paw Paw 0

      Grosse Ile 14, Harper Woods Chandler Park Academy 12

      Remus Chippewa Hills 31, Big Rapids 6

      Richmond 24, Marine City 21

      Saginaw Swan Valley 44, Saginaw Valley Lutheran 14

      Three Rivers 20, Battle Creek Pennfield 14

      West Branch Ogemaw Heights 41, Cheboygan 6

      Division 5

      Pre-District

      Clare 33, Roscommon 0

      Flint Powers 35, Freeland 7

      Frankenmuth 21, Carrollton 10

      Grand Rapids West Catholic 19, Hopkins 13

      Lake Fenton 41, Jackson Lumen Christi 20

      Muskegon Oakridge 16, Buchanan 8

      Newaygo 20, Grant 7

      Olivet 28, Lansing Catholic 14

      Portland 48, Leslie 6

      Reed City 48, Manistee 14

      River Rouge 50, Allen Park Cabrini 13

      Standish-Sterling 49, Gladwin 29

      Division 6

      Pre-District

      Blissfield 36, Jonesville 27

      Calumet 45, Manistique 0

      Constantine 48, Watervliet 39

      Detroit Consortium 8, Madison Heights Madison 3

      Grass Lake 35, Michigan Center 14

      Hemlock 45, Montague 20

      Hillsdale 44, Bronson 22

      Ithaca 42, Grandville Calvin Christian 14

      Manchester 37, Clinton 36

      Maple City Glen Lake 28, Boyne City 16

      Millington 66, Byron 18

      Monroe St. Mary Catholic Central 42, Warren Michigan Collegiate 12

      Negaunee 20, Iron Mountain 0

      Schoolcraft 41, Niles Brandywine 8

      Shelby 42, Kalkaska 21

      Division 7

      Pre-District

      Britton-Deerfield 14, Reading 7

      Dansville 21, Ottawa Lake Whiteford 18

      Decatur 27, Hartford 14

      Evart 16, Carson City-Crystal 12

      Flint Beecher 35, Rochester Hills Lutheran Northwest 21

      Flint Hamady 39, Burton Bendle 33

      Ishpeming 40, Lincoln-Alcona 12

      Lake City 35, Grand Rapids NorthPointe Christian 28

      Lawton 17, Bridgman 10

      Mancelona 38, Whittemore-Prescott 24

      Pewamo-Westphalia 41, Union City 10

      Reese 38, Ubly 28

      Saginaw Nouvel 41, Brown City 6

      Division 8

      Pre-District

      Beal City 62, Mio 0

      Central Lake 22, Onaway 12

      Climax-Scotts 34, St. Joseph Lake Michigan Catholic 7

      Fowler 42, Baldwin 0

      Harbor Beach 48, Merrill 0

      Iron Mountain North Dickinson 50, Gogebic Miners 12

      Johannesburg-Lewiston 62, Hillman 14

      L'Anse 34, Crystal Falls Forest Park 28

      Mount Pleasant Sacred Heart 61, Au Gres-Sims 0

      Muskegon Catholic Central 61, Vestaburg 8

      New Lothrop 60, Mayville 6

      St. Ignace LaSalle 62, Powers North Central 0

      Stephenson 14, Pickford 12

      Eight-Player

      Regional Semifinal

      Battle Creek St. Philip 42, Waldron 20

      Cedarville 19, Engadine 6

      Deckerville 44, Carsonville-Port Sanilac 3

      Kinde-North Huron 14, Peck 8

      Owendale-Gagetown 52, Akron-Fairgrove 48

      Rapid River 44, Eben Junction Superior Central 34