MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Track and Field state champions crowned on Saturday

A number of area athletes took home individual state championships in Track & Field over the weekend.

2017 Lower Peninsula Division 3 Boys Track & Field Finals

Boys 4x800 Meter Relay -- Charlevoix 8:03.13 (Noah Carson, David Ritter, Alan Ritter, Luke Buday)

Boys 110 Meter Hurdles -- Jackson Blanchard (Houghton Lake)14.81

Boys 300 Meter Hurdles -- Jackson Blanchard (Houghton Lake) 38.50

2017 Lower Peninsula Division 4 Boys Track & Field Finals

Boys Pole Vault -- Mike Courterier (Johannesburg-Lewiston) 14-09.00

Boys 1600 Meter Run -- Jeremy Kloss (Harbor Springs) 4:25.73

3200 Meter Run -- Jeremy Kloss (Harbor Springs) 9:46.25

4x400 Meter Relay -- Manton 3:27.37 (Jacob Cergnul, Josh Cergnul, Treh Helsel , Jayden Perry)

2017 Upper Peninsula Division 1 Boys Track & Field Finals

800 Meters -- Ryan Sanderson (Sault Ste. Marie) 2:01.35

2017 Upper Peninsula Division 2 Boys Track & Field Finals

Final Team Standings -- 1. Newberry 130.5 points

Discus -- John Paramski (Newberry) 119' 5"

Shot Put -- John Paramski (Newberry) 48' 7"

High Jump -- Jason Osborn (Rudyard) 5' 11"

Long Jump -- John Paramski (Newberry) 18' 10"

110 Hurdles -- Alex Johnson (Newberry) 15.99

4 x 100m Relay -- Newberry 45.03 (John Paramski, Jeff Rahilly, Andre James, Brandon Christensen)

(New U.P. Div. 2 Finals Record - Old record, 45.35, St. Ignace, 2008)

2017 Upper Peninsula Division 3 Boys Track & Field Finals

High Jump -- Nicholas Edington (Pickford) 6' 2"

3200 Meters -- Austin Plotkin (Brimley) 10:30.94

2017 Lower Peninsula Division 2 Girls Track & Field Finals

Discus -- Elizabeth Pyles (Cadillac) 146-03

Shot Put -- Elizabeth Pyles (Cadillac) 45-04.00

800 Meters -- Lauren Biggs (Ludington) 2:12.13

2017 Lower Peninsula Division 3 Girls Track & Field Finals

Pole Vault -- Kasey Staley (Clare) 12-00.00

High Jump -- Rylie Bisballe (Lake City) 5-04.00

2017 Lower Peninsula Division 4 Girls Track & Field Finals

Shot Put -- Erika Lechner (Harbor Springs) 44-01.50

(New L.P. Division 4 Record)

2017 Upper Peninsula Division 2 Girls Track & Field Finals

Final Team Standings -- 1. St. Ignace 110 points

High Jump -- Linnie Gustafson (St. Ignace) 5' 4" 10

(Ties U.P. Div. 2 Finals Record - Nicole Vanderlin, Norway - 2011 & 2012)

100 Hurdles -- Taylor Bryant ( Newberry) 16.56

4x100m Relay -- Newberry 53.21 10 (Makenna Bryant, Madison Grigg, Megan Grigg, Taylor Bryant)

300 Hurdles -- Taylor Bryant (Newberry) 49.18

800 Meters -- Libby Becker (St. Ignace) 2:27.19

4x400m Relay -- St. Ignace 4:23.12 10 (Allison Smith, Libby Becker, Calli Kammers, Emily Coveyou)

2017 Upper Peninsula Division 3 Girls Track & Field Finals

Discus -- Mackenzie Barr (Cedarville)103' 10"

Shot Put -- Ashtyn Buss (Engadine) 36' 3"

Pole Vault -- Clare Cottle (Pickford) 8' 6"

4x800m Relay -- Cedarville 10:31.39 10 (Emma Bohn, Caroline Freel, Lily Freel, Cassidy Barr)

400 Meters -- Sarah Bailey (DeTour) 1:00.52




Trending